Prema informacijama austrijskog portala OTS, preliminarni prihod od digitalnog poreza za 2023. iznosi oko 103 milijuna eura što odgovara povećanju od 7,4 posto ili otprilike sedam milijuna eura u odnosu na godinu prije kada je iznosio oko 96 milijuna eura.
Digitalni porez mehanizam je koji izjednačava uvjete poslovanja između BigTech kompanija poput Mete i Googlea te lokalnih medija, stvara dodatne prihode lokalnoj samoupravi, podržava lokalni medijski ekosustav i kvalitetno i nezavisno novinarstvo te potiče programe koji podupiru stvaranje lokalnog sadržaja, putem pružanja bespovratnih sredstava, subvencije ili poticaja lokalnim izdavačima za proizvodnju visokokvalitetnog, kulturno relevantnog sadržaja.
Što se Austrije tiče, oporezivanje usluga internetskog oglašavanja iznosi pet posto osnovice za procjenu i namijenjeno je tvrtkama s globalnim prometom od najmanje 750 milijuna eura i domaćim prometom od najmanje 25 milijuna eura od usluga internetskog oglašavanja. Osnovica za procjenu digitalnog poreza je naknada koju pružatelj online oglašavanja prima od klijenta, prenosi OTS.
Oglasi, reklame i plakati u tradicionalnim medijima u Austriji podliježu porezu na oglašavanje od pet posto, dok je oglašavanje na internetu ili u digitalnom obliku kao što su banneri ili oglašavanje na tražilicama bilo oslobođeno poreza na oglašavanje te i dalje je za lokalne kompanije.
Digitalni porez naplaćuje se u Austriji od 2020. i ima za cilj osigurati pravednije oporezivanje digitalne ekonomije oporezivanjem prihoda tvrtki koje pružaju usluge online oglašavanja. To odražava sve veću ekonomsku težinu digitalnih poslovnih modela i doprinosi pravednijem poreznom okruženju.
Nadalje, digitalni porez predstavlja prijelazno rješenje dok se na razini OECD-a i unutar EU-a radi na razvoju sveobuhvatnih globalnih pravila oporezivanja za digitalnu ekonomiju. Austrija je na vrhu u Europi u regulaciji digitalnog oporezivanja te je aktivno uključena u pregovore gdje se zalaže za njihovo brzo okončanje i brzu primjenu novih međunarodnih propisa.
Hrvatski startup ekosustav bilježi napredak u brojnim segmentima, no scena poslovnih anđela ostaje iznimka. Dok se broj VC fondova kontinuirano povećava, aktivnih poslovnih anđela prepoznatljivih startupima ima sve manje. Iako stručnjaci tvrde da poslovni anđeli nisu nestali, danas su znatno manje transparentni i teže prepoznatljivi nego prije pet ili deset godina.
Za poduzeća ThinQ Business API podržava partnere koji upravljaju uredskim ili stambenim zgradama u integraciji i upravljanju različitim LG proizvodima.
OpenAI integrira ChatGPT Search s Advanced Voice načinom rada. Ta funkcionalnost omogućava ChatGPT-ovom audio sučelju da pretražuje internet za odgovorima i pruža ih na prirodan, razgovorni način.