U razvoju, tržište upravljanja toplinom podatkovnih centara poraslo je na nevjerojatnih 7,67 milijardi dolara, nadmašivši prethodna predviđanja, prema novom istraživanju Omdije. Ovaj neviđeni rast je spreman nastaviti sa snažnim CAGR-om od 18,4 posto do 2028.
Ovaj porast će uvelike biti potaknut zahtjevima i inovacijama u infrastrukturi visoke gustoće koje pokreću umjetna inteligencija, što označava ključni trenutak za industriju. Kako AI računalstvo postaje sveprisutno, potražnja za tekućinskim hlađenjem dramatično je porasla. Ključni trendovi uključuju brzo usvajanje izmjenjivača topline na stražnjim vratima (RDHx) u kombinaciji s 1-P hlađenjem izravno na čip, postizanje impresivnog rasta od 65 posto u odnosu na prethodnu godinu, često integrirajući aplikacije za ponovno korištenje topline. Ovo razdoblje također predstavlja strateški spoj tehnologija zračnog i tekućeg hlađenja, stvarajući uravnoteženo i učinkovito upravljanje toplinom.
“U 2023. globalno tržište hlađenja podatkovnih centara doživjelo je povećanu konsolidaciju, pri čemu su omjeri koncentracije Top5 i Top10 porasli za 5 posto u odnosu na prethodnu godinu. Omdia je u svom izvješću proširila pokrivenost dobavljača kako bi uključila 49 tvrtki, u odnosu na 40, dodajući kineske OEM proizvođače i izravne dobavljače komponenti za tekuće hlađenje. Vertiv, Johnson Controls i Stulz zadržali su svoja tri prva mjesta, pri čemu je Vertiv značajno dobio 6 posto tržišnog udjela, zahvaljujući snažnoj sjevernoameričkoj potražnji i partnerstvima u oblaku,” rekao je Shen Wang, glavni analitičar Omdije. “Predviđa se da će hlađenje podatkovnih centara do 2028. godine biti tržište vrijedno 16,8 milijardi dolara, potaknuto digitalizacijom, velikom potražnjom za kapacitetom energije i pomakom prema ekološki prihvatljivoj infrastrukturi, s tekućim hlađenjem koje se pojavljuje kao najveća tehnologija u sektoru.”
Rast tržišta za hlađenje podatkovnih centara prvenstveno je bio ograničen proizvodnim kapacitetom, posebno za komponente kao što su jedinice za distribuciju hlađenja (CDU), a ne nedostatkom potražnje. Brojni igrači u opskrbnom lancu borili su se da zadovolje sve veće potrebe tržišta, uzrokujući nestašice komponenti. Međutim, očekuje se da će poboljšanja predviđena za 2024. ublažiti ovaj problem, otključavajući narudžbe odgođene iz prethodne godine zbog uskih grla u opskrbnom lancu. Tijekom tog vremena, usvajanje tekućeg hlađenja svjedočilo je snažnom rastu, posebno u Sjevernoj Americi i Kini, s novim dobavljačima koji su stupili na scenu i praćenim tvrtkama koje pokazuju značajno širenje. Na ovom tržištu tekućeg hlađenja vrijednom gotovo 1 milijardu dolara, dobavljač izravnog na čip CoolIT ostaje vodeći na tržištu tekućinskog hlađenja, a slijede ga Sugon i dobavljač poslužitelja Lenovo.
Upravljanje toplinom podatkovnog centra napreduje zbog rastućeg utjecaja umjetne inteligencije i zahtjeva održivosti. Unatoč snažnim izgledima za rast, industrija se suočava s izazovima s ograničenjima opskrbnog lanca u hlađenju tekućinom i prihvaćanju održivih praksi. Krećući se naprijed, integracija rashladnih sustava optimiziranih za umjetnu inteligenciju, strateška partnerstva s dobavljačima i kontinuirano nastojanje za energetski učinkovitim i ekološki prihvatljivim rješenjima će oblikovati razvoj industrije. Uspješno rješavanje ovih izazova osigurat će rast i uspostaviti upravljanje toplinom kao kamen temeljac održivog i učinkovitog rada podatkovnog centra, usklađujući tehnologiju s upravljanjem okolišem.