Prijava patenata snažan je pokazatelj gdje kompanije vide buduću inovaciju i tehnološku vrijednost. Stoga divovi poput IBM-a, Microsofta, Alphabeta i Amazona naginju prema patentima za umjetnu inteligenciju, što dodatno pojačava rast značaja te tehnologije i njezin plasman na tržištu.
Prema Stocklytics.com, te velika kompanije zajedno čine oko 25 posto svih izdanih patenata za umjetnu inteligenciju u SAD-u. Konkretnije, od 2013. radi se o više od 72.308 patenata za umjetnu inteligenciju, od čegfa ih je odobreno otprilike 74 posto.
No, u tom se društvu najvećih ističe IBM s gotovo 8000 patenata za umjetnu inteligenciju. A samo 2023. korporacija je osigurao više od njih tisuću samo za umjetnu inteligenciju.
U posljednjih deset godina dominacija IBM-a u patentima za umjetnu inteligenciju bacila je sjenu na konkurente. Iako respektabilan, Alphabet je sa svojih oko 2000 ipak osjetno dalje, a na drugom je mjestu. Microsoft ih ima 1747, a Amazon nešto više od 1300.
A kad se "secira" umjetna inteligencija, IBM-ov portfelj usredotočen je na generativnu AI, s oko 1591 prijava, za oko trećinu više od Googlea te više nego dvostruko više od Microsofta. IBM je patentirao i tehnologije usmjerene na poboljšanje strojnog učenja i automatizacije. To uključuje patent iz 2021. za činjenje virtualnih agenata osjetljivijima na emocije kupaca, kao i AI sustave koji mogu sažeti ključne odlučne točke iz različitih izvora informacija, kako pisanih tako i usmenih, i prikazati ih u razumljivim vizualizacijama.
Microsoft je također zauzeo širi pristup u portfelju patenata, pokrivajući različite tehnologije generativne AI, alate za upravljanje ljudskim resursima pokretane umjetnom inteligencijom i nosive uređaje integrirane s umjetnom inteligencijom, poput ruksaka.
Patentni krajolik Amazona čini se da kao prioritet ima strojno učenje, digitalizaciju i široku primjenu umjetne inteligencije. U prvom kvartalu ove godine gotovo 11 posto njegovih patenata usmjereno je na strojno učenje, od devet posto ih je odobreno.