Ima li vaše računalo TPM? Ako je dizajnirano 2016. i prodano s unaprijed instaliranim Windowsima, odgovor je gotovo sigurno da ima.
Kada je Microsoft 2021. predstavio Windows 11, njegov novi i strogi test hardverske kompatibilnosti uključivao je provjeru prisutnosti Trusted Platform Module (TPM) - konkretno, onog koji zadovoljava TPM 2.0 standard.
No, što je TPM i zašto Windows inzistira na tome da ga morate imati?
Jednostavan odgovor je - siguran kripto procesor, specijalizirani mikrokontroler dizajniran za obavljanje sigurnosnih zadataka i upravljanje enkripcijskim ključevima na način koji minimizira mogućnost napadača da provale u sustav. Windows koristi taj hardver za razne sigurnosne funkcije, uključujući Secure Boot, BitLocker i Windows Hello.
Ipak, potpuni odgovor je, kao i s većinom stvari vezanih za računalnu sigurnost, nešto složeniji. Jer, TPM arhitektura je definirana međunarodnim standardom, službeno poznatim kao ISO/IEC 11889, koji je kreirala grupa Trusted Computing Group prije više od 20 godina. Standard se bavi načinom implementacije različitih kriptografskih operacija, s naglaskom na zaštitu integriteta, izolaciju i povjerljivost.
TPM može biti implementiran kao diskretni čip na matičnoj ploči računala, unutar firmware čipseta računala ili samog CPU-a, što su Intel, AMD i Qualcomm činili tijekom posljednjeg desetljeća. Ako koristite virtualni stroj, možete kreirati virtualni TPM čip u njemu.
Ima li vaše računalo TPM? Ako je dizajnirano 2016. i prodano s unaprijed instaliranim Windowsima, odgovor je gotovo sigurno da ima. Te je godine Microsoft počeo zahtijevati od proizvođača da isporučuju računala s TPM 2.0 dostupnim i omogućenim prema zadanim postavkama. Intelovi procesori iz tog razdoblja uključuju TPM 2.0 ugrađen u firmware. Intel ovu značajku naziva Platform Trust Technology ili PTT. Također, 2016. godine AMD je počeo ugrađivati firmware-bazirani TPM 2.0 pod nazivom fTPM.
OpenAI integrira ChatGPT Search s Advanced Voice načinom rada. Ta funkcionalnost omogućava ChatGPT-ovom audio sučelju da pretražuje internet za odgovorima i pruža ih na prirodan, razgovorni način.
Predviđa se da će IT potrošnja u Europi u 2025. iznositi ukupno 1,28 trilijuna dolara, što je povećanje od 8,7 posto u odnosu na 2024., prema Gartneru. IT potrošnja u Europi je na putu da dosegne 1,18 trilijuna dolara do kraja 2024.
Google je najavio da njegov najnoviji kvantni čip Willow može obavljati računalne funkcije u djeliću vremena potrebnog tradicionalnom stroju. Pretraživački div je rekao da također donosi eksponencijalno smanjenje pogrešaka.