PlanRadar objavio je Bijelu knjigu pod nazivom Stanje građevinskog sektora u 2023. koja pokazuje kako je građevinska industrija proteklih godina suočena s brojnim izazovima kao što su rast cijena građevinskog materijala i energenata, kroničan nedostatak radnika te dodatna administrativna opterećenja poput obveznog e-građevinskog dnevnika.
Unatoč navedenim izazovima, u Hrvatskoj su prošle godine uspješno realizirani brojni građevinski projekti kao što su Pelješki most, Sljemenska žičara i neboder Dalmatia Tower, dok su mnogi trenutačno u izgradnji, između ostalih most Cetina, druga cijev tunela Učka kao i Rimac Campus.
Statistički ured Europskih zajednica (Eurostat) navodi da je udio građevinske industrije u hrvatskom BDP-u 2021. godine iznosio 6 posto što je za 0,5 posto više od europskog prosjeka koji je 5,5 posto. Osim toga, prema podacima Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske, obujam građevinskih radova je u veljači 2023. bio veći za 4,1 posto u odnosu na veljaču 2022. godine. Prema strukturi odrađenih sati na gradilištima, u veljači ove godine, 53,8 posto svih radova se odnosi na zgrade, a 46,2 posto na ostale građevine, s time da se 62,1 posto odnosi na novogradnju i 37,9 posto na ostale radove kao što su rekonstrukcija, popravci i održavanje. Također, ukupan broj izdanih građevinskih dozvola od siječnja do veljače 2023. u usporedbi s istim razdobljem u 2022. godini veći je za 9,5 posto.
„Građevinska industrija se u Hrvatskoj konstantno razvija te se sve više okreće digitalnim rješenjima. Izuzetno nam je zadovoljstvo i čast što smo dio sve većeg broja građevinskih projekata, od onih manjih pa sve do velikih projekata poput Pelješkog mosta ili novog nogometnog stadiona u Osijeku“, izjavio je Bojan Petković, direktor za istočnu Europu tvrtke PlanRadar.
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.
Osvježeni izgled čini interakciju još privlačnijom i besprijekorno spaja stil s funkcionalnošću. Bilo da kupci traže inspiraciju za odjeću ili baš određene proizvode, poboljšana vizualna atraktivnost asistenta osigurava poboljšano i ugodno korisničko iskustvo.
Prema predviđanjima udruge SEMI (Association of Chip Design and Manufacturing Companies), Kina će zadržati vodeću poziciju u globalnoj potrošnji opreme za proizvodnju čipova, unatoč očekivanom dvocifrenom padu ove godine s vrhunca od 50 milijardi dolara u 2024. godini.