Siemens je u Zagrebu na događaju "Shaping tomorrow, today" okupio gotovo 400 poslovnih partnera iz cijele Hrvatske i predstavio im industrijski metaverzum koji osigurava konkurentno i održivo poslovanje kompanijama svih veličina.
Metaverzum osigurava suradnju različitih kompanija, timova, bez obzira gdje se oni nalaze, a zahvaljujući tome će kompanije moći brže, lakše i jeftinije razvijati održive proizvode. Procjenjuje se da će upravo zahvaljujući prednostima industrijskog metaverzuma kompanije tijekom proizvodnje uštedjeti do 40 posto energije, zatim do 50 posto potrebnih materijala za proizvodnju, te s druge strane podići produktivnost za 20 posto.
"Tehnologija koju u Siemensu razvijamo već gotovo dva stoljeća transformira svijet donoseći inovacije u gotovo sve industrije. Uvjereni smo da će industrijski metaverzum biti jedna od takvih novosti koja će u idućih 20 godina, oblikovati i osnažiti kompanije, potičući njihovu efikasnost, održivost, te tako u konačnici promijeniti svijet u kojem živimo i poslujemo na bolje. Svaka kompanija, ma koliko bila velika ili mala, gdje god se nalazila, može izaći na globalno tržište, učiti, doprinositi i rasti. To je zajednički potencijal koji imamo u Hrvatskoj i koji kroz koncepte poput industrijskog metaverzuma možemo i dalje zajedno razvijati", izjavila je Medeja Lončar, predsjednica Uprave Siemens Hrvatska.
Poseban gost na događaju bio je Theo Papadopoulos, voditelj Siemens Industrial Metaverse Laba, od kojeg su predstavnici hrvatskih kompanija iz prve ruke imali priliku čuti mogućnosti koje donosi industrijski metaverzum.
"Siemensov odgovor na trendove i izazove današnjice, od klimatskih promjena do demografskih promjena je digitalizacija. Uvjereni smo da će nam digitalizacija pomoći da postignemo rast i napredak uz korištenje manje resursa, odnosno omogućiti da izgradimo svijet u kojem će pametna proizvodnja, pametni energetski sustavi, te pametne zgrade učiniti našu svakodnevicu lakšom, zdravijom i održivijom", kazao je Papadopoulos.
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.
Osvježeni izgled čini interakciju još privlačnijom i besprijekorno spaja stil s funkcionalnošću. Bilo da kupci traže inspiraciju za odjeću ili baš određene proizvode, poboljšana vizualna atraktivnost asistenta osigurava poboljšano i ugodno korisničko iskustvo.
Prema predviđanjima udruge SEMI (Association of Chip Design and Manufacturing Companies), Kina će zadržati vodeću poziciju u globalnoj potrošnji opreme za proizvodnju čipova, unatoč očekivanom dvocifrenom padu ove godine s vrhunca od 50 milijardi dolara u 2024. godini.