Siemens je u Zagrebu na događaju "Shaping tomorrow, today" okupio gotovo 400 poslovnih partnera iz cijele Hrvatske i predstavio im industrijski metaverzum koji osigurava konkurentno i održivo poslovanje kompanijama svih veličina.
Metaverzum osigurava suradnju različitih kompanija, timova, bez obzira gdje se oni nalaze, a zahvaljujući tome će kompanije moći brže, lakše i jeftinije razvijati održive proizvode. Procjenjuje se da će upravo zahvaljujući prednostima industrijskog metaverzuma kompanije tijekom proizvodnje uštedjeti do 40 posto energije, zatim do 50 posto potrebnih materijala za proizvodnju, te s druge strane podići produktivnost za 20 posto.
"Tehnologija koju u Siemensu razvijamo već gotovo dva stoljeća transformira svijet donoseći inovacije u gotovo sve industrije. Uvjereni smo da će industrijski metaverzum biti jedna od takvih novosti koja će u idućih 20 godina, oblikovati i osnažiti kompanije, potičući njihovu efikasnost, održivost, te tako u konačnici promijeniti svijet u kojem živimo i poslujemo na bolje. Svaka kompanija, ma koliko bila velika ili mala, gdje god se nalazila, može izaći na globalno tržište, učiti, doprinositi i rasti. To je zajednički potencijal koji imamo u Hrvatskoj i koji kroz koncepte poput industrijskog metaverzuma možemo i dalje zajedno razvijati", izjavila je Medeja Lončar, predsjednica Uprave Siemens Hrvatska.
Poseban gost na događaju bio je Theo Papadopoulos, voditelj Siemens Industrial Metaverse Laba, od kojeg su predstavnici hrvatskih kompanija iz prve ruke imali priliku čuti mogućnosti koje donosi industrijski metaverzum.
"Siemensov odgovor na trendove i izazove današnjice, od klimatskih promjena do demografskih promjena je digitalizacija. Uvjereni smo da će nam digitalizacija pomoći da postignemo rast i napredak uz korištenje manje resursa, odnosno omogućiti da izgradimo svijet u kojem će pametna proizvodnja, pametni energetski sustavi, te pametne zgrade učiniti našu svakodnevicu lakšom, zdravijom i održivijom", kazao je Papadopoulos.
OpenAI integrira ChatGPT Search s Advanced Voice načinom rada. Ta funkcionalnost omogućava ChatGPT-ovom audio sučelju da pretražuje internet za odgovorima i pruža ih na prirodan, razgovorni način.
Predviđa se da će IT potrošnja u Europi u 2025. iznositi ukupno 1,28 trilijuna dolara, što je povećanje od 8,7 posto u odnosu na 2024., prema Gartneru. IT potrošnja u Europi je na putu da dosegne 1,18 trilijuna dolara do kraja 2024.
Google je najavio da njegov najnoviji kvantni čip Willow može obavljati računalne funkcije u djeliću vremena potrebnog tradicionalnom stroju. Pretraživački div je rekao da također donosi eksponencijalno smanjenje pogrešaka.