Umjetna inteligencija kroz napredak transformira industrije, potiče inovacije i poboljšava operativnu učinkovitost jer primjenjuje u raznim poslovnim funkcijama.
Zato prijelaz na AI velikih razmjera predstavlja ključni trenutak kompanijama. Početni projekti pokazuju potencijal, ali obično ne donose puni učinak. Često se primjećuje da, kada se AI implementira na razini cijele organizacije, značajno poboljšava učinkovitost, donošenje odluka i konkurentsku prednost.
Ali, europske kompanije još uvijek oklijevaju s usvajanjem AI-a zbog regulatornih i sigurnosnih zabrinutosti. Zato zaostaju za globalnim liderima. Kako bi se to riješilo, EU je implementirala Zakon o AI-u, koji propisuje specifične uporabe AI-a, smanjuje administrativne i financijske terete te prebacuje odgovornost za usklađenost na pružatelje AI rješenja, prepoznajući da mnogi možda nemaju stručnost u području AI-a. Prednosti koje se tranformacijom mogu ostvariti su značajne.
Učinkovitost
Proširenje AI-a poboljšava učinkovitost automatizacijom niskorizičnih zadataka, omogućujući veću usmjerenost na strateške aktivnosti. Primjerice, AI može upravljati upitima korisničke podrške, složenom logistikom opskrbnog lanca ili ocjenjivanjem kreditnog rizika.
Inovacije i uspjeh
Proširenje AI-a potiče inovacije i omogućuje otkrivanje uvida i donošenje pametnijih odluka. Tako jedna europska kompanija za potrošačku robu koristi AI za povećanje digitalne angažiranosti analizom pojmova za pretraživanje i opisa proizvoda u usporedbi s konkurencijom na trećim tržištima. To pomaže istaknuti ključne značajke i koristiti odgovarajuće ključne riječi u opisima.
Korisnička podrška
Kontaktni centar velike europske banke koristi nagrađivano AI rješenje za pomoć agentima sugeriranjem rješenja, preusmjeravanjem poziva, predviđanjem namjera i preporučivanjem jezika odgovora korištenjem generativnog AI-a. Integrirano s aplikacijom kontakt centra, rješenje smanjuje složenost upravljanja promjenama. Sada široko korišteno, poboljšalo je ocjene zadovoljstva korisnika i smanjilo odliv korisnika.
Ljudski resursi
Korištenje generativnog AI-a u HR-u predstavlja rizik jer može propagirati pristranost prisutnu u povijesnim odabirima. Međutim, s pravilima koja sprečavaju unošenje privatnih podataka, ta se pristranost gubi.
Upravljanje opskrbnim lancem
Vodeća europska CPG kompanija implementira napredni AI sustav za predviđanje potražnje koji autonomno upravlja predviđanjem potražnje. Automatski grupira proizvode u jedinice za predviđanje potražnje (DFUs), odabire optimalne algoritme, samostalno ispravlja na temelju nedavnih pogrešaka te koristi generativni AI chat za objašnjavanje izuzetnih pomaka u prognozama za preko 20.000 kombinacija trgovina-SKU, sve bez ručne prilagodbe.
Marketing
Veliki trgovci odjećom koriste generativni AI za pojednostavljenje stvaranja sadržaja na webu sastavljanjem sadržaja iz različitih izvora podataka, kao što su glavni podaci o proizvodima, informacije o dobavljačima, PDF-ovi/PPT-ovi i digitalne marketinške biblioteke.
Iako su prednosti AI-a, kao što se vidi, u velikim razmjerima privlačni, kompanije se moraju suočiti s nekoliko izazova.
Etika
AI sustavi moraju biti dizajnirani i implementirani etički kako bi se izbjegla pristranost i osigurala pravednost, kao što je navedeno u primjeru HR-a.
Tehnološka infrastruktura
Kompanije moraju ulagati u potrebnu tehnologiju kako bi zadovoljila zahtjeve velikih AI aplikacija. Odgovorni AI ne odnosi se samo na propise, već i na troškove. Primjerice, ako se sadržaj može automatski generirati za marketing, to ne znači da to treba činiti svakodnevno.
Upravljanje promjenama
Učinkovite strategije upravljanja promjenama ključne su za osiguravanje glatkog prijelaza i prihvaćanja zaposlenika. Kada agent kontakt centra dobije uputu iz AI alata umjesto prethodnog sustava temeljenog na pravilima, ovo ugrađivanje smanjuje bilo kakav otpor.