Napredak generativne umjetne inteligencije posljednjih nekoliko godina potaknuo je inicijative za uspostavu regulatornih okvira za njenim upravljanje. Ovo je prirodan razvoj događaja, budući da se rast AI-a čini problematičnim u područjima privatnosti podataka i zaštite, pristranosti i diskriminacije, sigurnosti, intelektualnog vlasništva i drugih pravnih područja, kao i etike.
Istaknuti primjeri specifičnih mjera uključuju regulaciju korištenja određenih AI modela u Kini još 2021. godine. Također, tu je i Zakon o AI-u EU-a, koji je upravo stupio na snagu i postat će potpuno učinkovit do 2026.
Relativno brzo usvajanje jedinstvene regulative za upravljanje korištenjem svih vrsta AI-a čini EU posebnim. Kina regulira specifična područja AI-a korak po korak, rješavajući ono što se prepoznaje kao rizik. U 2021. uvedena je regulativa o algoritmima preporuka, koji su do tada povećali mogućnosti u digitalnom oglašavanju. Slijedile su regulacije o modelima duboke sinteze ili, jednostavno rečeno, deepfakeovima i generiranju sadržaja 2022. Potom je, 2023., uvedena regulativa o generativnim AI modelima jer su ovi modeli doživjeli komercijalni uspjeh.
Sjedinjene Američke Države još uvijek nemaju nikakve regulative na saveznoj razini. Postoje tek regulative na razini saveznih država. Jer, kompanije se protive regulativama zato što smatraju da mogu nametnuti troškove usklađivanja i ugušiti konkurentnost i inovacije. S druge strane, donose prednosti zaštite potrošača i pridržavanja određenih etičkih normi.
Ali, reguliranje AI-a ne cilja samo na njegov razvoj već može obuhvaćati nekoliko pitanja, kao što su privatnost podataka i zaštita, intelektualno vlasništvo, zaštita potrošača, primjena i korištenje AI-a, odgovornost za nepoštivanje propisa i slično. Zakon o AI-u EU-a pokriva korištenje AI-a u fizičkim uređajima, kao što su dizala.
Regulativa AI-a može staviti i fokus na određena pravna područja koja su uvijek bila vrlo relevantna za industriju web scrapinga, kao što su zakoni o privatnosti ili autorskim pravima. Na kraju krajeva, prikupljanje sadržaja zaštićenog takvim zakonima bez odgovarajuće autorizacije uvijek bi moglo dovesti do pravnih problema, a sada to može učiniti i korištenje AI-a.
Što se tiče općeg upravljanja AI-om, važno je prepoznati da je pravni okvir za AI vrlo nov i brzo se razvija, s vrlo malo presedana na koje se može osloniti. Stoga su kontinuirano praćenje i prilagodba korištenja AI-a ključni.