KONFERENCIJA U ZAGREBU

Razumijevanje gig ekonomije ključno je za razumijevanje europskog gospodarstva

Razumijevanje gig ekonomije ključno je za razumijevanje europskog gospodarstva

Hrvatski poslovni prostor sve češće "okupira" termin "gig ekonomija", kreiran početkom 2009. na vrhuncu ekonomske krize, a temelji se na tome da tvrtke za obavljanje nekih poslova zapošljava neovisne stručnjake ili slobodnjake na određeno, kratko vrijeme.

"Gig ekonomija podržava osam ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda, koji promiče održiv i uključiv gospodarski rast, punu i produktivnu zaposlenost i dostojanstven rad za sve. Međutim, važno je napomenuti da gig ekonomija također predstavlja izazove, uključujući nesigurnost posla, nedostatak beneficija i zaštite te potencijalno iskorištavanje radnika", ističe Tomasz Milosz, osnivač startupa GIGLIKE i jedan od ključnih govornika na prvoj domaćoj konferenciji o gig ekonomiji, koja se održava 6. prosinca u zagrebačkom Hotelu Zonar pod organizacijom PR agencije Komunikacijski laboratorij.

Milosz će pričati o dobrim i lošim stranama gig ekonomije te o tome kako je ovaj specifični oblik rada i poslovanja reguliran u Poljskoj. Inače poduzetnik s više od 20 godina iskustva rada s ljudima, tijekom pandemije koronavirusa pokrenuo je startup za popularizaciju gig ekonomije i razbijanje stereotipa koji se često vežu za ovakav način rada.  

Neki od njih su da se uglavnom radi o nekvalificiranim radnicima koji su nepouzdani, čiji je rad nekvalitetan te koji nisu dovoljno predani i nemaju financijsku stabilnost.

"Jako je važno prepoznati da je gig ekonomija iznimno raznolika i obuhvaća različite industrije te tipove posla i radnika. Npr. mnogi gig radnici visoko su kvalificirani, rade tzv. white collar poslove (bijeli ovratnici), poput programiranja, dizajna, pisanja... Isto tako, često su iznimno posvećeni poslu jer zbog mogućnosti upravljanja svojim vremenom i obavezama, osiguravaju visokokvalitetan rad i pouzdanu isporuku usluga na vrhunskoj razini. I dok je istina da postoje određeni izazovi unutar gig ekonomije, poput nesigurnosti, slabije zaštite i slično, bitno je ne nasjedati na razne stereotipe koji mogu biti štetni", zaključuje Milosz.   

Dodaje da se veseli što dolazi na prvu hrvatsku konferenciju o gig ekonomiji jer je iznimno važno pokrenuti javnu raspravu o tome, s obzirom na velike učinke koje ima i imat će na cjelokupno gospodarstvo.  

"Gig ekonomija preoblikuje tradicionalno tržište rada, što dovodi do značajnog učinka na gospodarstvo. To je osobito istinito u Europi gdje se gig ekonomija proširila u posljednjih nekoliko godina. Rasprava o gig ekonomiji ključna je za razumijevanje njenog utjecaja na otvaranje radnih mjesta, stope nezaposlenosti i ukupnu ekonomsku stabilnost", ističe Milosz.  

Osim njega, na konferenciji će biti brojni domaći stručnjaci iz područja ekonomije, zaštite radničkih prava, budućnosti tržišta, a na jednom mjestu okupit će se svi sudionici gig ekonomije, od radnika, platformi, agregatora, pružatelja usluga do korisnika i javne uprave i administracije.