Predstavljeni rezultati drugog po redu nacionalnog istraživanja percepcije umjetne inteligencije u Hrvatskoj
Predstavljeni su rezultati drugog po redu nacionalnog istraživanja percepcije umjetne inteligencije u Hrvatskoj. Istraživanje je dio znanstveno-istraživačkog projekta koji su zajednički proveli EFFECTUS Veleučilište, Hrvatska pošta, FINA i Kufner grupa.
Prema rezultatima istraživanja, koje je predstavio izv. prof. dr. sc. Robert Kopal, broj građana s visokom AI pismenosti povećao se za 5% u odnosu na prošlu godinu te sada iznosi 24%. Porasla je i razina korištenja alata umjetne inteligencije pa tako 25% povremeno koristi AI alate u odnosu na njih 14% u 2023. godini.
Gotovo polovica ispitanika očekuje da će u idućih 10 godina zbog utjecaja umjetne inteligencije nestati mnogi poslovi u Republici Hrvatskoj. U skladu s tim veći postotak ispitanika ima negativan stav prema umjetnoj inteligenciji, odnosno njih 59% ima negativne asocijacije na spomen umjetne inteligencije dok 35% ispitanika ne vjeruje AI sustavima.
Usprkos negativnoj percepciji broj ispitanika koji vjeruju da prilike i prednosti proizvoda i usluga koji koriste umjetnu inteligenciju nadmašuju prijetnje i rizike porastao je za 3%. No, polovica ispitanika ne želi plaćati korištenje alata umjetne inteligencije dok većini smeta korištenje osobnih podataka u sustavima umjetne inteligencije.
Istraživanje je provedeno na uzorku od 2200 ispitanika korištenjem CAPI i CAWI metodologija, odnosno računalno potpomognutog osobnog anketiranja u kućanstvima te Internet panelom. Cilj projekta jest definiranje i praćenje ključnih pokazatelja percepcije umjetne inteligencije u Hrvatskoj te definiranje odgovarajućih razlika i korelacija primjenom znanstveno-stručnih metoda.
OpenAI integrira ChatGPT Search s Advanced Voice načinom rada. Ta funkcionalnost omogućava ChatGPT-ovom audio sučelju da pretražuje internet za odgovorima i pruža ih na prirodan, razgovorni način.
Predviđa se da će IT potrošnja u Europi u 2025. iznositi ukupno 1,28 trilijuna dolara, što je povećanje od 8,7 posto u odnosu na 2024., prema Gartneru. IT potrošnja u Europi je na putu da dosegne 1,18 trilijuna dolara do kraja 2024.
Google je najavio da njegov najnoviji kvantni čip Willow može obavljati računalne funkcije u djeliću vremena potrebnog tradicionalnom stroju. Pretraživački div je rekao da također donosi eksponencijalno smanjenje pogrešaka.