Ostalo je još samo nekoliko dana do zatvaranja prijava za novo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja koji ima za cilj podržati idejna tehnološka rješenja na temu održivosti.
Nagradni fond iznosi 18.000 eura, a sudjelovanje na LAQOthonu prijavljenima otvara i nove poslovne prilike u široj zajednici.
Organizator ovog nagradnog natječaja je Croatijin LAQO, prvo sto posto digitalno osiguranje koje svojim inovacijama i projektima kontinuirano ulaže u održive tehnologije. Jedan od njih je i LAQO muzej osiguranja u metaversu u kojem se može vidjeti koliko su LAQO korisnici uštedjeli na CO2 emisijama jer su odabrali digitalno osiguranje na mjesečnoj razini.
Prijave za ovogodišnje izdanje LAQOthona završavaju 7. siječnja nakon čega slijedi period žiriranja. Prvih deset finalista bit će proglašeno 24. siječnja te će biti pozvani da na Bug Future Showu, 8. veljače, prezentiraju svoje ideje pred šesteročlanim žirijem sastavljenim od tech, business i sustainability stručnjaka.
Žiri čine Helena Virić Gašparić, osnivačica i CEO Greenera pobjednika prvog LAQOthona, Dunja Mazzocco Drvar, direktorica programa zaštite prirode u WWF Adria, Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report i novinar Jutarnjeg lista, Marko Capek, magistar inženjer elektrotehnike sa specijalizacijom iz područja obnovljivih izvora energije i suosnivač udruge Terra Hub i Matija Žulj, osnivač i direktor deeptech startupa Agrivi, uz vodstvo predsjednice žirija Ane Zovko, direktorice Sektora za digitalni razvoj Croatia osiguranja.
"Ostalo je još svega pet dana do završetka prijava, nakon čega slijedi onaj teži dio za nas – izdvojiti deset finalista koji će imati priliku pred poslovnom zajednicom predstaviti svoju ideju i osvojiti nagradu od deset, pet ili tri tisuće eura. Mi se jako veselimo jer na LAQOthonu tražimo talente i na još jedan način utječemo na stvaranje održivije budućnosti", rekla je Ana Zovko.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.