NOVA ANALIZA

Potrošači u srednjoj i istočnoj Europi oprezni su s financiranjem maloprodaje

Potrošači u srednjoj i istočnoj Europi pripremaju se za povećanje izdataka u raznim kategorijama u sljedećih šest mjeseci. Među tim kategorijama su namirnice, odjeća, putovanja, zdravlje i ljepota te elektronički uređaji. Obrazac povećane potrošnje u svakoj kategoriji usklađen je s globalnim predviđanjima potrošačke potrošnje, ali s regionalnim nijansama.

Potrošači u srednjoj i istočnoj Europi oprezni su s financiranjem maloprodaje
Pixabay

Izdanje PwC-ove ankete Glas potrošača za CEE pokazuje da potrošači u regiji 2024. pažljivo razmatraju financije pri odabiru maloprodaje i da su voljni prihvatiti nove tehnologije i uključiti se putem kanala društvenih medija. Kao odgovor na to, trgovci na malo i robne marke trebali bi razmotriti kako najbolje postići i zadržati povjerenje kupaca u izazovnim vremenima.

Trgovci na malo i robne marke moraju ispuniti očekivanja potrošača o vrijednosti dok upravljaju povećanjem cijena kako bi izravno odgovorili na brige kupaca o financijama. Trgovci na malo moraju pažljivo uključiti i eksperimentirati s alatima umjetne inteligencije, održavajući ljudski element i pažljivo čuvajući osobne podatke. Također moraju uspostaviti ravnotežu u korištenju društvenih medija za prodaju i angažman, a pritom voditi računa o zabrinutosti potrošača o njihovoj vjerodostojnosti.

Potrošači u srednjoj i istočnoj Europi pripremaju se za povećanje izdataka u raznim kategorijama u sljedećih šest mjeseci. Među tim kategorijama su namirnice, odjeća, putovanja, zdravlje i ljepota te elektronički uređaji. Obrazac povećane potrošnje u svakoj kategoriji usklađen je s globalnim predviđanjima potrošačke potrošnje, ali s regionalnim nijansama.

Zemlje srednje i istočne Europe dosljedno pokazuju neke od najviših stopa inflacije u EU. Međutim, te zemlje također bilježe brzi gospodarski rast, što ih izdvaja od mnogih drugih europskih naroda. Ovaj snažan rast potiče očekivanja rasta prihoda među stanovnicima SIE, što dovodi do povećanja kupovne moći i, posljedično, potrošačke potrošnje.

Unatoč značajnom padu inflacije u svim ispitanim zemljama, udio potrošača s tjeskobom glede njezina budućeg utjecaja i dalje je iznimno visok (68 posto). To je neznatno više od gotovo dvije trećine (64 posto) potrošača koji navode inflaciju kao svoje tri najveće brige u izvješću Global Voice of the Consumer. Nedavni porast potrošnje na nebitne artikle, međutim, sugerira da bi zabrinutost potrošača oko inflacije mogla popustiti.

Međutim, iako zabrinutost oko inflacije ostaje, inflatorni pritisci nisu toliko prisutni u središnjim i europskim gospodarstvima kao što su bili prije godinu dana. Makroekonomsko okruženje također pokazuje pozitivne znakove, s povećanjem plaća i štednje te većom dostupnošću kredita. Ovi čimbenici jačaju financijsku zaštitu i omogućuju pojedincima da održe visoku kvalitetu života unatoč ekonomskim izazovima.

Usvajanje različitih kanala za kupnju razvija se u regiji, odražavajući spoj tradicionalnih i digitalnih preferencija. Dok globalni trend snažno naginje integriranim digitalnim platformama koje kombiniraju društvenu interakciju s e-trgovinom, kao što je trgovina uživo i grupna kupnja u zajednici, potrošači u srednjoj i istočnoj Europi održavaju ravnotežu između online i iskustava u trgovini.

U krajoliku digitalne trgovine, mobilni telefoni i osobna računala preferirane su platforme za potrošačke kupnje na globalnoj razini iu srednjoj i istočnoj Europi, s blagom naklonošću korištenju mobilnih uređaja. Međutim, učestalost korištenja ovih online kanala na dnevnoj, tjednoj ili mjesečnoj bazi u CEE regiji niža je u usporedbi s globalnim prosjekom. Potrošači u srednjoj i istočnoj Europi imaju tendenciju iskazivati ​​moderno ponašanje pri kupnji i vješto se kretati između tradicionalnih i online prodajnih kanala. Ova svestranost povećava njihovu sposobnost pristupa sveobuhvatnim informacijama o proizvodu i olakšava donošenje informiranih odluka o kupnji.

Povjerenje potrošača u AI razlikuje se u CEE. Međutim, postoji opći osjećaj optimizma u pogledu prednosti umjetne inteligencije, kao i zabrinutosti zbog potencijalnih rizika. Potrošači u CEE visoko cijene ljudski element kada dobivaju preporuke za proizvode ili kada se trebaju posavjetovati s nekim kako bi dobili informacije koje smatraju važnima. S druge strane, ugodno im je koristiti umjetnu inteligenciju za aktivnosti nižeg rizika kao što je uspoređivanje informacija o proizvodu prije kupnje ili rukovanje osnovnom korisničkom službom.