NOVA ANALIZA

Poticanje održive mobilnosti u gradovima regije Srednje i istočne Europe

PwC donosi nove spoznaje na temelju indeksa mobilnosti pametnih gradova

Poticanje održive mobilnosti u gradovima regije Srednje i istočne Europe
Depositphotos

PwC je objavio „Indeks mobilnosti pametnih gradova u regiji Srednje i istočne Europe“ (CEE Smart Cities Mobility Index) za 2024. godinu, koji detaljno istražuje razvoj urbane mobilnosti u regiji Srednje i istočne Europe (SIE). Izvješće ističe ključnu ulogu međusektorske suradnje u suočavanju s izazovima koje donose ubrzana urbanizacija, definirani klimatski ciljevi i promjenjiva očekivanja potrošača. Nudi korisne spoznaje gradskim čelnicima, tvrtkama i investitorima posvećenima poboljšanju održivih, prometnih rješenja temeljenih na najnovijoj tehnologiji.

Mislav Slade-Šilović, direktor u Odjelu poslovnog savjetovanja PwC-a Hrvatska i voditelj usluga poslovnog savjetovanja za sektor energetike u Jugoistočnoj Europi ističe kako im je drago da su stavili Zagreb na mapu CEE Smart Mobility Indeksa gdje s jedne strane možemo razumjeti kako stojimo u odnosu na druge glavne gradove, kako postaviti ambiciju te komparativno pratiti naš razvoj kroz vrijeme, ali i komunicirati projekte i inicijative našeg glavnog grada koje su u razvoju.

Indeks je na Kongresu o novoj mobilnosti održanom u Łódźu u Poljskoj predstavio Jens Hörning, PwC-ov partner, voditelj usluga na području industrijske proizvodnje i automobilske industrije SIE-a

„Bilo mi je zadovoljstvo predstaviti naše izvješće, za koje smatram da je u suštini usmjereno na poboljšanje kvalitete života u gradovima. To je ono čemu bi svi urbani dionici trebali težiti, jer je poboljšanje urbane mobilnosti ključno za napredak gradova u cijeloj regiji SIE“, ističe predstavio Jens Hörning, PwC-ov partner.

Indeks mobilnosti pametnih gradova regije Srednje i istočne Europe rezultat je opsežnog istraživanja i intervjua s ključnim dionicima, pružajući smjernice za izgradnju pametnijih i održivijih gradova u regiji. Indeks mobilnosti pametnih gradova u regiji Srednje i istočne Europe rezultat je jednogodišnjeg projekta koji uključuje analizu podataka i intervjue s dionicima, a započeo je nakon objave izvješća na Kongresu o novoj mobilnosti 2023. godine. Cilj indeksa je bolje razumijevanje pametnih gradova i mobilnosti u većim gradovima regije Srednje i istočne Europe. Temeljeno na globalnom izvješću PwC-a, Pametni gradovi: Ekosustavi mobilnosti za održiviju budućnost, objavljenom 2022. godine, izdanje za SIE obuhvaća 25 gradova u cijeloj regiji.

U ovom zajedničkom projektu, PwC za Srednju i istočnu Europu surađivao je s AVERE-om, Europskom udrugom za elektromobilnost, organizacijom The New Mobility Association (PSNM) i inicijativom EIT Urban Mobility, a izvješće je podržala Inicijativa za zeleni prijevoz u regiji Srednje i istočne Europe CEE GTI (Central and Eastern Europe Green Transport Initiative).

Nakon objave rezultata indeksa u Łódźu brojni su gradovi regije Srednje i istočne Europe primili nagrade za izvrsne inovacije u pet kategorija povezanih s indeksom mobilnosti pametnih gradova regije Srednje i istočne Europe. Na temelju studija slučaja iz izvješća, sljedeći gradovi primili su nagrade:

  • Prag, Rzeszów i Varšava za partnerstva mobilnosti
  • Budimpešta, Lavov i Riga za inovacije u javnom prijevozu
  • Bratislava, Gdanjsk i Łódź za aktivnu mobilnost
  • Kijev, Tallinn i Wrocław za tehnološka i podatkovna rješenja mobilnosti te
  • Brno i Riga za pametno financiranje mobilnosti.

„I dalje nas očekuju značajni izazovi, posebice u skaliranju infrastrukture i osiguravanju dugoročne održivosti. Unatoč tome, pozitivan napredak u ovom dijelu svijeta predstavlja ključan korak prema ostvarivanju šire vizije održive i povezane Europe“, ističe Maciej Mazur, predsjednik AVERE-a i generalni direktor PSNM-a.

Piotr Michalczyk, PwC-ov partner, Voditelj usluga u sektoru poduzetnika i privatnih poduzeća u Srednjoj i istočnoj Europi te voditelj usluga na području automobilske industrije u Poljskoj, vodio je panel diskusiju o urbanoj mobilnosti, okupivši dionike na tom području, uključujući predstavnike gradova Gdanjska, Kijeva, Łódźa i Praga, kako bi obilježili objavu rezultata indeksa. Napomenuo je sljedeće:

„Jasno je da dionike još čeka dug put prema ostvarenju održive budućnosti. Kako se ova tranzicija ubrzava, važno je imati na umu da rješavanje izazova mobilnosti zahtijeva suradnju između građana, predstavnika lokalnih i nacionalnih vlasti, poslovnih lidera u automobilskom i energetskom sektoru te šireg privatnog sektora“, ističe Piotr Michalczyk, PwC-ov partner, Voditelj usluga u sektoru poduzetnika i privatnih poduzeća u Srednjoj i istočnoj Europi te voditelj usluga na području automobilske industrije u Poljskoj.

„Izvješće Indeksa mobilnosti pametnih gradova regije Srednje i istočne Europe ističe značajne mogućnosti za daljnje inovacije, osobito u razvoju infrastrukture za punjenje i uvođenju zona s niskim emisijama. Preoblikovanjem urbanih prostora s fokusom na ljude, gradovi mogu poboljšati kvalitetu zraka i smanjiti prometne gužve. Uz ovakav pristup njihovi stanovnici će imati održivije i kvalitetnije životno okruženje“, pojašnjava Traian Urban, direktor inicijative Innovation Hub East, EIT Urban Mobility.

U izvješću se navodi nekoliko ključnih čimbenika za dionike:

  • Lokalne vlasti: Gradovi SIE trebaju slijediti najbolje prakse urbanih lidera u Europi, poput Kopenhagena, koji predstavlja dobar primjer za regiju, kako bi unaprijedili javni prijevoz, prilagođenost biciklistima i infrastrukturu za električna vozila (EV). Lokalne bi vlasti mogle aktivno surađivati s tehnološkim i energetskim tvrtkama u poticanju uporabe električnih vozila (EV) i hibrida s ciljem smanjenja emisija. S obzirom na to da je prodaja električnih vozila u EU-u porasla tri puta brže od postavljanja punionica između 2017. i 2023. godine, lokalne vlasti imaju značajnu priliku preuzeti proaktivniju ulogu u poboljšanju infrastrukture za punjenje. Urbanisti također mogu istražiti alternative tradicionalnom planiranju prometnica kako bi stvorili prostore pogodnije za život, prilagođene pješacima i biciklistima.
  • Prijevoznici: Privatne tvrtke ključni su igrači u ekosustavu, ali moraju ojačati suradnju s lokalnim vlastima i usredotočiti se na svoje obveze na području ESG-a. Neki gradovi regije Srednje i istočne Europe, poput Tallinna, putem svog programa „Test in Tallinn” („Testiraj u Tallinnu”), aktivno surađuju s međunarodnim pružateljima zelenih tehnologija i start-upovima kako bi stvorili okruženje za testiranje njihovih rješenja.
  • Investitori i financijske institucije: Svi gradovi obuhvaćeni Indeksom mobilnosti pametnih gradova u regiji Srednje i istočne Europe nalaze se u procesu transformacije svojih voznih parkova. Međutim, inovativni mehanizmi financiranja ključni su za ubrzanje zelene tranzicije i podršku projektima pametne mobilnosti diljem regije.