STIŽU PROMJENE

Počinje era kvantnog računalstva i moramo se pripremiti na njen utjecaj

Očekuje se da će kvantna računala revolucionirati različite industrije, od medicine i financija do umjetne inteligencije i sigurnosti podataka.

Počinje era kvantnog računalstva i moramo se pripremiti na njen utjecaj

Računalstvo se neprestano razvija od šezdesetih godina prošlog stoljeća, a trenutno smo na pragu nove tehnološke revolucije - kvantnog računalstva. Ova napredna tehnologija mogla bi omogućiti rješavanje problema koji su dosad bili izvan dosega klasičnih računala, uz drastično povećanje brzine obrade podataka.

Kvantna tehnologija ubrzano napreduje i dolazi brže nego što se očekivalo. Uskoro bi mogla preoblikovati svijet kakav poznajemo, donoseći nevjerojatne mogućnosti, ali i izazove. Ključno je pripremiti se za ovu novu eru i iskoristiti njezin puni potencijal na odgovoran način.

Što je kvantno računalstvo i kako se razvija?

Za razliku od klasičnih računala koja koriste binarne bitove (0 ili 1), kvantna računala koriste kubite koji mogu istovremeno biti u oba stanja zahvaljujući fenomenu superpozicije. Dodatno, kvantna isprepletenost omogućuje da promjena stanja jednog kubita odmah utječe na drugi, čak i ako su fizički odvojeni. Ove karakteristike otvaraju mogućnosti za nevjerojatno brze i učinkovite proračune.

Znanstvenici su postigli značajne pomake u razvoju kvantnih procesora. Istraživači sa Sveučilišta Oxford uspješno su bežično prenijeli kvantni algoritam između dvaju procesora, dok je Google predstavio novi kvantni čip "Willow", koji drastično smanjuje greške u proračunima. Japanski stručnjaci uključili su prvo hibridno kvantno superkompjuter "Reimei", dok Microsoft razvija tehnologiju koja omogućava skaliranje kvantnih procesora.

IBM je predstavio "Quantum System Two", modularni kvantni sustav koji omogućava proširenje kapaciteta, a D-Wave Quantum je razvio procesor s preko 4400 kubita, koji može rješavati složene probleme 25.000 puta brže od prethodnih verzija. Osim velikih korporacija, i manji inovatori poput Quantinuuma i Rigetti Computinga donose značajne iskorake u kvantnoj tehnologiji.

Sigurnosni izazovi

Očekuje se da će kvantna računala revolucionirati različite industrije, od medicine i financija do umjetne inteligencije i sigurnosti podataka. McKinsey & Company predviđa da bi kvantna tehnologija do 2035. mogla generirati ekonomsku vrijednost od dva bilijuna dolara. Već sada se koristi u senzorima za precizno mjerenje vremena, gravitacije i magnetskih polja, dok se njezina primjena u umjetnoj inteligenciji i biotehnologiji tek počinje istraživati.

Ipak, uz ogromne mogućnosti dolaze i prijetnje. Stručnjaci upozoravaju da bi kvantna računala mogla ugroziti trenutne enkripcijske standarde, omogućavajući hakerima da brzo dešifriraju osjetljive podatke. Zbog toga mnoge zemlje već rade na razvoju kvantno sigurne enkripcije kako bi se zaštitile od budućih prijetnji.