MICROSOFTOVO ISTRAŽIVANJE

Pisci i čitatelji gledaju drugačije na ulogu umjetne inteligencije u pisanju

U istraživanju je 19 sudionika koristilo CoAuthor za pisanje odlomka od 200 riječi u dva različita scenarija.

Pisci i čitatelji gledaju drugačije na ulogu umjetne inteligencije u pisanju
Depositphotos

Microsoft je proveo istraživanje u kojem su sudjelovali pisci i čitatelji, s ciljem razotkriti koliko svakoj od skupina smeta umjetna inteligencija u pisanom tekstu.

Sudjelovalo je 19 pisaca, 30 čitatelja i kratki odlomci napisani uz pomoć GPT-4 sustava iz OpenAI-ja. Naslov istraživanja potječe iz komentara jednog od pisaca "To je bilo 80 posto moje, 20 posto AI."

Za pisce je, kako navode istraživači, autentičnost često ključna u određivanju vrijednosti njihova rada, a suradnja s AI-jem mogla bi potencijalno ugroziti tu autentičnost.

Kako bi bolje razumjeli što znači "autentičnost", intervjuiralo se pisce od lipnja do listopada 2023., postavljajući im pitanja poput "Koje su jedinstvene karakteristike (tonovi, fraze, stilovi, glasovi itd.) koje čine vaše pisanje jedinstvenim?"

Nakon toga, svaki pisac je koristio program nazvan CoAuthor, koji su istraživači sa Sveučilišta Stanford razvili 2022. To je sučelje za veliki jezični model (LLM) koje omogućava korisnicima da zatraže i umetnu prijedloge od LLM-a dok pišu, koristeći tipke TAB i ENTER na tipkovnici.

U istraživanju je 19 sudionika koristilo CoAuthor za pisanje odlomka od 200 riječi u dva različita scenarija. Jedan scenarij nije bio personaliziran, već se oslanjao samo na osnovne sposobnosti GPT-4. Drugi scenarij uključivao je personalizaciju gdje su neka djela pojedinog pisca bila unesena u model tijekom postavljanja upita, što se naziva "učenje iz konteksta" (in-context learning). Pisci nisu znali koji je scenarij bio personaliziran, a koji nije.

Nakon svake od dvije vježbe, pisci su intervjuirani o svom iskustvu i odgovarali su na pitanja poput "Utječe li suradnja s AI-jem na vašu autentičnost u pisanju?" Istraživanje je otkrilo značajan skepticizam i anksioznost među piscima u vezi s alatima za pisanje uz pomoć AI-ja.

Unatoč tome, kada su pisci saznali koji odlomci su nastali uz personaliziranu verziju GPT-4, općenito su preferirali te odlomke.

Čitatelji, s druge strane, nisu pokazali preveliku brigu. Od njih se tražilo da ocijene koliko im se sviđa određeni tekst na skali od jedan do pet te da za svaki tekst procijene je li bio napisan "definitivno uz pomoć AI-ja," "vjerojatno," "vjerojatno ili definitivno samostalno od strane ljudskog pisca," ili "nemam pojma".

Rezultati pokazuju da čitatelji nisu primijetili veliku razliku među uzorcima tekstova. Imali su pozitivniji stav prema korištenju AI-a kao asistenta u pisanju. Općenito su smatrali da su uzorci napisani od strane ljudi, ali uvjeti personaliziranog i nepersonaliziranog pisanja nisu dobili značajne razlike u ocjenama od strane čitatelja.