Pandemija koronavirusa onemogućila je održavanje Photokina fotografskog sajma u Kölnu tijekom svibnja, a Koelnmesse je donio odluku o suspenziji unedogled. Ili, bolje rečeno, dok se situacija na globalnoj razini ne poboljša pa se stvore temelji za organizaciju jednog tako prestižnog, velikog i važnog događaja.
"Trenutni uvjeti ne omogućavaju nam održavanje međunarodnog sajma koji uključuje fotografiju i video. Takva odluka bila je teška, žalosna i bolna jer iza nas je 70 godina bogate povijesti sajma. Nažalost, ne postoji alternativa u ovom trenutku", kazao je Gerald Böse, predsjednik i izvršni direktor Koelnmesse.
Sve ovo samo je dodatni udarac na industriju koja se mučila i prije koronakrize, što su potvrđivale i brojke. Naime, godišnji pad bio je dvoznamenkast još tijekom 2019. i ranije, a s ovom godinom on iznosti oko 50 posto. Naravno, sve to imalo je utjecaj i na Photokinu, koja je 2014. promijenila konceptualni dizajn, datume održavanja, stigla do značajnih investicija no situacija za tržište se nije poboljšala.
"Iako danas postoji više fotografa nego ikad prije, integracija pametnih telefona u fotografiju i videografiju, zajedno s komunikacijom baziranoj na fotografijama kroz društvene mreže i slične platforme, ubrzala je eliminaciju većeg dijela klasičnog tržišta. Kao rezultat, ukupna situacija nije kompatibilna s kvalitativnim standardima Photokine, koja je svjetski brend i prepoznatljiva je po najvišoj mogućoj kvaliteti i profesionalizmu na međunarodnoj sceni", istaknuo je Oliver Frese, član upravljačkog odbora i šef odjela u Koelnmesse.
Šteta, ove godine trebali smo svjedočiti silnom napretku na području umjetne inteligencije, virtualne stvarnosti i proširene stvarnosti. Tehnologije su to koje objedinjene, ali i zasebne, predstavljaju mnogo za industriji vezanu uz fotografiju, obradu fotografija, njihovo procesuiranje, kvalitetu i sve što se veže uz nju...
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.