Prema prognozi tvrtke Gartner, globalna potrošnja na generativnu umjetnu inteligenciju (GenAI) očekuje se da će u 2025. godini iznositi ukupno 644 milijarde dolara, što predstavlja povećanje od 76,4% u odnosu na 2024. godinu. Ovaj rast će uglavnom biti potaknut integracijom AI mogućnosti u hardver, kao što su poslužitelji, pametni telefoni i osobna računala, pri čemu će 80% potrošnje na GenAI ići na hardver.
"Očekivanja u pogledu mogućnosti GenAI-ja opadaju zbog visokih stopa neuspjeha u početnim probnim projektima (POC) i nezadovoljstva trenutnim rezultatima GenAI-ja," izjavio je John-David Lovelock, ugledni potpredsjednik analitičar u Gartneru. "Unatoč tome, pružatelji temeljnih modela godišnje ulažu milijarde kako bi poboljšali veličinu, performanse i pouzdanost GenAI modela. Ovaj paradoks će se nastaviti tijekom 2025. i 2026. godine. Ambiciozni interni projekti iz 2024. godine suočit će se s preispitivanjem u 2025. godini jer će se direktori informacijske tehnologije (CIO) odlučivati za komercijalna gotova rješenja radi predvidljivije implementacije i poslovne vrijednosti. Unatoč poboljšanjima modela, direktori informacijske tehnologije smanjit će napore u probnim projektima i samostalnom razvoju, fokusirajući se umjesto toga na GenAI značajke postojećih pružatelja softvera."
Potrošnja na GenAI spremna je za značajan rast u svim ključnim tržištima i podtržištima u 2025. godini. GenAI će imati transformativni utjecaj na sve aspekte tržišta potrošnje na informacijsku tehnologiju, što sugerira budućnost u kojoj će AI tehnologije postajati sve sastavnijim dijelom poslovnih operacija i potrošačkih proizvoda. "Put rasta tržišta uvelike je pod utjecajem sve veće prisutnosti uređaja s omogućenom umjetnom inteligencijom, za koje se očekuje da će do 2028. godine činiti gotovo cijelo tržište potrošačkih uređaja," rekao je Lovelock. "Međutim, potrošači ne traže aktivno te značajke. Kako proizvođači budu ugrađivali umjetnu inteligenciju kao standardnu značajku u potrošačke uređaje, potrošači će biti prisiljeni kupovati ih."
Predviđeni značajan rast potrošnje na generativnu umjetnu inteligenciju odražava sve veće prepoznavanje potencijala ove tehnologije u različitim industrijama. Generativna AI odnosi se na modele umjetne inteligencije koji mogu stvarati novi, originalni sadržaj, kao što su tekst, slike, zvuk i video, na temelju podataka na kojima su obučeni.
Osim integracije u hardver, rast potrošnje na GenAI također će biti potaknut razvojem sofisticiranijih modela, širenjem dostupnosti alata i platformi za GenAI te sve većim brojem poslovnih slučajeva primjene. Tvrtke istražuju kako iskoristiti GenAI za automatizaciju zadataka, poboljšanje korisničkog iskustva, stvaranje novih proizvoda i usluga te optimizaciju poslovnih procesa. Primjeri primjene uključuju generiranje marketinškog sadržaja, stvaranje realističnih virtualnih okruženja, razvoj personaliziranih preporuka i ubrzavanje procesa istraživanja i razvoja.
Zanimljivo je primijetiti paradoks koji Gartner ističe, a to je da unatoč opadanju početnog entuzijazma zbog izazova u implementaciji i nezadovoljstva ranim rezultatima, ulaganja u temeljne modele GenAI i dalje rastu. To ukazuje na dugoročno vjerovanje u transformativni potencijal ove tehnologije, čak i ako je put do ostvarenja tog potencijala složeniji nego što se prvotno očekivalo.
Odluka direktora informacijske tehnologije (CIO) da se prebace s internih probnih projekata i samostalnog razvoja na komercijalna gotova rješenja logična je u kontekstu sazrijevanja tržišta GenAI-ja. Komercijalna rješenja često nude veću pouzdanost, skalabilnost i jednostavnost implementacije, smanjujući rizike i ubrzavajući ostvarivanje poslovne vrijednosti. Ovaj trend također ukazuje na sve veću zrelost ekosustava pružatelja GenAI tehnologija.
Dominacija hardvera u predviđenoj potrošnji naglašava značajnu računalnu snagu potrebnu za obuku i pokretanje sofisticiranih GenAI modela. Ovo potiče potražnju za naprednim procesorima (GPU-ovima i TPU-ovima), memorijom i infrastrukturom za pohranu podataka. Integracija AI čipova izravno u potrošačke uređaje, poput pametnih telefona i računala, omogućit će lokalnu obradu AI zadataka, što može poboljšati performanse, privatnost i energetsku učinkovitost.
Stav potrošača koji "ne traže aktivno" AI značajke u uređajima predstavlja izazov za proizvođače. Uvođenje AI kao standardne značajke može dovesti do toga da potrošači kupuju tehnologiju koju možda u potpunosti ne razumiju ili ne cijene. Stoga će biti ključno za proizvođače da jasno komuniciraju prednosti AI značajki i razviju aplikacije koje potrošačima pružaju stvarnu vrijednost.
Prognoza Gartnera sugerira da će generativna umjetna inteligencija imati dubok i trajan utjecaj na cjelokupnu IT industriju i šire gospodarstvo. Kako se tehnologija bude razvijala i postajala pristupačnija, vjerojatno ćemo vidjeti sve više inovativnih primjena GenAI-ja u različitim aspektima naših života i rada. Međutim, važno je pratiti i etičke i društvene implikacije ove tehnologije, kao što su pitanja pristranosti modela, dezinformacija i utjecaja na tržište rada.
Sve u svemu, predviđeni rast potrošnje na generativnu umjetnu inteligenciju ukazuje na snažno uvjerenje u njezin potencijal, unatoč trenutnim izazovima i paradoksima u očekivanjima i implementaciji. Daljnji razvoj modela, sazrijevanje tržišta komercijalnih rješenja i integracija u hardver bit će ključni za ostvarivanje pune vrijednosti ove transformativne tehnologije.