TELEVIZIJA

Nove tehnologije potiču razvoj, ali sadržaj ostaje ključan

Kako bismo dodatno proširili bazu i postali još atraktivniji našim korisnicima, planiramo napraviti novi, skalabilan sustav koji prije svega može podržati značajan broj istovremenih korisnika, koji će omogućiti još bolje korisničko iskustvo, personalizirane preporuke i naprednu tražilicu.

Nove tehnologije potiču razvoj, ali sadržaj ostaje ključan
Ivana Božanić, glavna urednica portala i nelinearnih medijskih usluga HRT-a
Renato Branđolica / HRT

Trenutno je u tijeku treći projekt razvoja nove HRTi aplikacije, u sklopu kojeg ćemo unaprijediti korisničko iskustvo, uvesti personalizaciju sadržaja i naprednu tražilicu., ističe za ICTbusiness.info Ivana Božanić, glavna urednica portala i nelinearnih medijskih usluga HRT-a i dodaje da iako je tehnologija temelj, upravo atraktivan, raznovrstan i relevantan sadržaj privlači nove korisnike.

HRTi je nedavno proslavio devet godina postojanja. Što smatrate ključnim čimbenicima koji su doprinijeli kontinuiranom rastu ove platforme? Koje su faze razvoja tijekom tog razdoblja te inovacija?

Ključna inovacija bila je pokretanje HRTi platforme na domaćem tržištu prije 9 godina čime smo uveli novi model konzumacije HRT-ovih sadržaja. Svaki redizajn platforme, a dosad smo ih imali dva, donio je korisnicima nove funkcionalnosti i tehnološki napredniji sustav. Trenutno je u tijeku treći projekt razvoja nove HRTi aplikacije, u sklopu kojeg ćemo unaprijediti korisničko iskustvo, uvesti personalizaciju sadržaja i naprednu tražilicu. Iako je tehnologija temelj, upravo atraktivan, raznovrstan i relevantan sadržaj privlači nove korisnike. Zadnjih godina zabilježili smo eksponencijalni rast novih korisnika, prvenstveno zahvaljujući proširenju sportskih prijenosa uživo i povećanju ponude sadržaja u videoteci i slušaonici. Ekskluzivni sadržaji i mogućnost bingeanja postali su standard korisničkih očekivanja, što HRTi nastoji osigurati

S više od milijun registriranih korisnika, od kojih 250.000 aktivno koristi HRTi svaki mjesec, kako HRT planira dodatno proširiti korisničku bazu?

Kako bismo dodatno proširili bazu i postali još atraktivniji našim korisnicima, planiramo napraviti novi, skalabilan sustav koji prije svega može podržati značajan broj istovremenih korisnika, koji će omogućiti još bolje korisničko iskustvo, personalizirane preporuke i naprednu tražilicu. Naš glavni adut ostaje sadržaj; planiramo nastaviti ulaganje sadržaje za koji su korisnici pokazali najveći interes - u atraktivne sportske prijenose, bogatu ponudu serija i filmova te dječji segment kroz naš Juhuhu brend. Također, nastavit ćemo obogaćivati ponudu hrvatskih antologijskih sadržaja i kulturnih programa, dok ćemo slušaonicu kontinuirano nadopunjavati  novim audiotekama i podcastima. Stoga, kombinacija moderne tehnologije i atraktivnog sadržaja ostaje jedina ispravna formula.

Kako ide sinergija između digitalnih medija, radija i televizije koju nudi HRTi i to kroz integrirano korisničko iskustvo?

HRTi je jedinstvena platforma na tržištu koja okuplja sve naše kanale uživo -  5 televizijskih i 12 radijskih kanala te dodatnih 6 tematskih glazbenih kanala. Platforma omogućava praćenje cjelokupnog sadržaja unatrag 72 sata putem programskog vodiča, što znači da je cjelokupan HRT-ov sadržaj dostupan na jednom mjestu, bilo kada i bilo gdje. Dodatno, pažljivo pratimo i analiziramo ponašanje publike te određene serije nudimo odjednom i unaprijed, a uz to velik dio sportskog sadržaja koji se ne emitira uživo na linearnim kanalima, prikazujemo upravo na HRTi aplikaciji. Integrirano korisničko iskustvo svakako i osigurava  bogata videoteka i slušaonica s čak više od 30.000 sadržaja iz HRT-ovog programa.

Kako se mijenjaju navike korisnika?

Brzo :). Iako su promjene ljudima generalno teške, u digitalnom svijetu događaju se vrlo brzo, često nametnute od strane globalnih igrača. To donosi prednosti, ali i izazove. Prikmjerice, Netflix je na nametnuo očekivanja u nekoliko razina. S jedne strane kod korisnika je stvorio navike u gledanju sadržaja koje možemo primijeniti i na HRTi. Istovremeno podigao je očekivanja korisnika za sve većom dostupnošću sadržaja odjednom, poput cijelih  sezona nekih serije i prije emitiranja na televiziji. I na kraju ne smijemo zaboraviti superiorna tehnološka rješenja koja nude. Korisnici su također navikli na p personalizirani sadržaj jer moderni VoD sustavi koriste algoritme za preporuke sadržaja temeljene na njihovim interesima. Sva ta poboljšanja, zajedno s novitetima, bit će dio  novog HRT-ija koji sljedeće godine.

Kako HRTi uspijeva pratiti moderne medijske trendove i prilagoditi se novim navikama publike?

Praćenje analitike, podataka o gledanosti, korisničkog ponašanja, komentara, kritika, preporuka i pohvala nam je top prioritet. Na taj način saznajemo što zanima korisnike, što ih muči i trudimo se odgovoriti na njihove potrebe i interese. U proteklih nekoliko godina postigli smo izvrsne rezultate sa sportskim i serijskim sadržajem. Primjerice, tijekom Svjetskog prvenstva u Kataru, koje se održavalo u neuobičajenom jesenskom terminu, zabilježili smo značajan porast broja korisnika i korištenja platforme. HRTi se pokazao ključnom platformom za sportski sadržaj u koji HRT kontinuirano ulaže resurse. Tijekom Olimpijskih igara u Parizu ovog ljeta, na HRT-iju smo prenosili više od 100 dodatnih sportskih sadržaja. Sve više serijskog sadržaja objavljujemo na HRTi aplikaciji i prije televizijskog emitiranja. Neke od njih cjelovite sezone odjednom, kako bih ih korisnici mogli bingeati, a neke po epizodama 24 sata prije njihovog emitiranja na televiziji. To su sve moderni trendovi koje korisnici danas očekuju i mi ih kontinuirano implementiramo kada god je to moguće.

Koje su najveće promjene koje ste primijetili u načinu konzumiranja medijskog sadržaja u proteklih devet godina rada HRTi-a?

Na samim počecima HRTi platforme, korisnici su uglavnom konzumirali sadržaj uživo, koji im je omogućavao praćenje programa čak i kad nisu bili ispred televizora ili uz radio. Iako je praćenje sadržaja uživo još uvijek dominantno na HRTi-ju, u posljednje dvije godine je gledanje sadržaja u videoteci i slušanje emisija u slušaonici poraslo za čak 250%. I dalje, kad je riječ o sportskim prijenosima ili značajnim događajima poput Dore ili Eurosonga, sadržaj uživo privlači velik broj posjetitelja i motivira registraciju korisnika. No, stalne korisnike zadržavamo kontinuiranom ponudom novog, kvalitetnog sadržaja – od serija, filmova, dokumentaraca i putopisa do podcasta i radijskih emisija na zahtjev.

Kako HRTi planira ostati konkurentan u sve bržem svijetu digitalnih medija? Koji su budući planovi?

Kako bi HRTi ostao konkurentan u svijetu digitalnih medija koji se ubrzano mijenja, planiramo implementirati novi sustav i kontinuirano nadograđivati ponudu sadržaja. U tehničkom smislu, fokusirat ćemo se na napredne funkcionalnosti, stabilan sustav, unaprijeđenu tražilicu i odlično korisničko iskustvo. Sadržajno, obogaćivanje videoteke i slušaonice naš je kontinuirani zadatak, prijenos sportskih sadržaja će nam i dalje na vrhu prioriteta, a velika novost će biti poseban dječji profil. Pod našim već dobro poznatim Juhuhu brendom stvorit ćemo sigurnu zonu za djecu, s bogatim video i audio sadržajem – od popularnih pjesmica i crtića do novog Juhuhu radija, čime želimo pružiti relevantan, prilagođen sadržaj uz jamčenje sigurnosti za najmlađe korisnike.

HRT Meteo aplikacija bilježi rast novih korisnika. Koje nove funkcionalnosti nudite kroz ovaj redizajn?

Nova HRT METEO aplikacija koju smo ljetos objavili ima novo, moderno i intuitivno korisničko sučelje te brojne nove funkcionalnosti. Osvježen izgled aplikacije mijenja se ovisno o trenutnim vremenskim prilikama i lokaciji, a samo sučelje svaki korisnik može prilagoditi sebi i svojim potrebama. Prije samog redizajna proveli smo istraživanje među postojećim korisnicima i detektirali ključne stvari koje želimo unaprijediti. Zato su sada dostupne detaljne prognoze po satima, nove radarske slike i praćenje kvalitete zraka. Aplikacija sadrži i preporuke za opću populaciju i osjetljive grupe građana, poput vrijednosti alergena u zraku, ali i prognoze za posebne skupine poput nautičara i poljoprivrednika.

Na koje načine HRT koristi društvene mreže, poput TikToka i YouTubea, kako bi dopro do mlađe publike, a kako do starijih korisnika?

HRT je zastupljenim na svim relevantnim društvenim mrežama - Facebook, YouTube, Instagram, TikTok, X, odnedavno i na WhatsApp kanalu, s preko 100 aktivnih profila brandova, kanala i emisija. To je jedini način da na društvenim mrežama dosegnemo, ne samo različite generacije, već i različite interesne skupine među našom publikom. Gledanost sadržaja na društvenim mrežama i naš doseg  iz godine u godinu znatno rastu. To je posebno vidljivo na ovogodišnjim rezultatima, gdje smo već sada dosegnuli broj od milijardu pregleda videa na svim našim društvenim mrežama.

Danas zapravo nema jasne generacijske podjele po platformama — i mlađi i stariji korisnici prisutni su na više mreža istovremeno, a često istu mrežu koristi i nekoliko generacija. Kao javni medijski servis, HRT koristi svoje "krovne" profile za objavu općeg sadržaja i raznolikih programa, pri čemu se sadržaj prilagođavamo specifičnostima svake mreže i publike koja se na njoj nalazi, što redovito pratimo u analitici.

Iako svaka mreža ima svoje specifičnosti, neka opća pravila vrijede na svim platformama: gotovo svi videozapisi su titlovani jer mnogi korisnici gledaju sadržaj bez zvuka. Format je sve češće vertikalan, a trajanje videa se skraćuje gdje god je to moguće, pri tom zadržavajući ključni kontekst.

Izbor platforme ovisi o emisijama i brendu te publici kojoj je sadržaj namijenjen. Za stariju publiku, Facebook je nezaobilazan kanal, dok se mlađima HRT obraća putem TikToka i Instagrama. Formati koje pokrećemo, a ciljana publika je mlađa od 25 godina, kao što je na primjer serija SRAM ili emisija Špica, najčešće neće imati Facebook stranicu jer je tamo mlađa skupina najmanje zastupljena, dok je za publiku stariju od 35 godina, Facebook u Hrvatskoj i dalje primarna platforma, pa će formati namijenjeni toj publici svakako imati i svoju Facebook stranicu, kao što je Kod nas doma ili Nedjeljom u 2.  

Brze promjene u digitalnim trendovima i interesi novih generacija zahtijevaju kontinuiranu prilagodbu u kreiranju sadržaja, kao i u načinima komunikacije i distribucije. Prije 2 godine smo pokrenuli profile na TikTok-a, a danas već razmišljamo o platformama koje mlađe generacije koriste kao društvene mreže, poput Robloxa i Fortnitea.

Kad je riječ o sadržajima za opću populaciju, poput vijesti, one su relevantne za sve generacije, no svaka ih konzumira na drugačiji način. Starija publika prati Dnevnik i koristi teletekst, srednje generacije informiraju se putem portala i Facebooka te prate informativne emisije kad i gdje stignu, dok najmlađi vijesti prate putem TikToka i Instagrama, često ih dijeleći međusobno. HRT tako pruža isti sadržaj prilagođen različitim publikama, platformama i načinima distribucije.