Izaslanik predsjednika Vlade, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan posebno je istaknuo donošnje novog Zakona o državnoj informacijskoj infrastrukturi koji će ubrzati digitalizaciju cijelog društva
S više od 500 zaposlenih IT stručnjaka i s najsuvremenijom tehnološkom osnovicom 60. godišnjicu osnivanja APIS IT dočekuje kao vodeća tvrtka u sustavu državne informacijske infrastrukture kojoj su povjereni najzahtjevniji projekti digitalne transformacije hrvatske javne uprave, istaknuo je direktor APIS IT-a Saša Bilić na obilježavanju obljetnice poslovanja jedne od najvećih domaćih IT tvrtki.
Na skupu koji je u sjedištu tvrtke u Zagrebu okupio predstavnike javne uprave za koje APIS IT razvija softverska rješenja, izaslanik predsjednika Vlade bio je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan koji se, uz čestitku svim zaposlenicima APIS IT-a osvrnuo na uspješne zajedničke projekte. Posebno je istaknuo donošenje novog Zakona o državnoj informacijskoj infrastrukturi koji će ubrzati digitalizaciju cijelog društva.
Osnovan 1964. APIS IT je 2005. postao trgovačko društvo u kojem je većinski udio preuzela Republika Hrvatska, a od 2024. tvrtka je u isključivom državnom vlasništvu koja, uz razvoj softverskih rješenja upravlja s dva najmodernija podatkovna centra za potrebe javne uprave.
„Promjena vlasničke strukture dokaz predanosti i podrške Vlade premijera Andreja Plenkovića digitalizaciji javnog sektora i društva u cjelini Kao APIS IT kroz novu ulogu preuzimamo još veću odgovornost za očuvanje razvoj državne informacijske infrastrukture, očuvanje hrvatske digitalne suverenosti i posebno za sigurnost podataka hrvatskih građana“, istaknuo je među ostalim direktor Saša Bilić APIS IT-a.
Poznat po rješenjima za javnu upravu kao što su informacijski sustavi Porezne i Carinske uprave, fiskalizacija, OIB i Centar dijeljenih usluga, APIS IT danas je angažiran na projektima digitalizacije iz Nacionalnog programa oporavka i otpornosti, a za budućnost najavljuje nove usluge temeljene na korištenju tehnologija umjetne inteligencije i povećanju kibernetičke sigurnosti.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.