Gotovo 60 renomiranih tvrtki i ove godine okuplja 12. Tjedan karijera u Varaždinu na "Karijernom španciru", koji traje do 20. listopada. Svih 26 tematskih radionica i dvije panel rasprave s alumnijima odvijat će se unutar prostorija Fakulteta organizacije i informatike (SUZG FOI).
Već prvog dana mnogi studenti iskoristili su priliku i upoznali se s radom domaćih i inozemnih tvrtki te stekli nova znanja i ostvarili prve karijerne prilike.
Naime, nekadašnji model zapošljavanja, u kojem su poslodavci birali svoje zaposlenike, ne vrijedi za FOI-jeve studente. Oni već pri kraju svog obrazovanja biraju poslodavce, a priliku da im pristupe tvrtke ostvaruju svake godine upravo na Tjednu karijera, najvećem događanju koji spaja studente i poslodavce u organizaciji Centra za podršku studentima i razvoj karijera (CPSRK FOI).
Program uključuje nezaobilazni Karijerni špancir, mjesto za neformalno umrežavanje studenata i poslodavaca u FOI-jevom lounge-u koji im omogućava "face-to-face" komunikaciju. Na njemu se i ove godine već prvog dana tražilo mjesto više jer on omogućava studentima da biraju najatraktivnije prilike na tržištu rada i potencijalno dogovore prva radna mjesta, a mogu dogovoriti i stručnu praksu koja je obavezna svim diplomskim studijima, stručnom studiju, a od prošle godine po prvi puta i na sveučilišnom prijediplomskom studiju FOI-ja.
"Naglasak je i ove godine na profesionalnom usavršavanju te na karijernom usmjeravanju mladih. Poslodavci predstavljaju područja u kojima djeluju pa studenti mogu upoznati predstavnike poduzeća koja se bave različitim područjima, od projektnog menadžmenta do umjetne inteligencije - dakle sve ono što interesira naše studente informatike, ali i studente ekonomskog usmjerenja koji su sve više interdisciplinarni. Tjedan karijera iznimno je važan i iz aspekta povratka naših alumnija na FOI, koji će ovih dana mlađim generacijama imati priliku ispričati svoju karijernu priču", istaknula je dekanica FOI-ja Marina Klačmer Čalopa.
Na njene se riječi nadovezala i voditeljica Centra za podršku studentima i razvoj karijera FOI-ja Katarina Pažur Aničić.
"Nova znanja studenti će moći dobiti i u iduća četiri dana na tematskim radionicama s aktualnim temama iz svijeta IT-a i poduzetništva. Primjerice, studenti mogu naučiti kako napraviti mobilnu aplikaciju za ERP sustav za vrijeme kratke vožnje busom ili kako izraditi vlastiti AI chatbot. Bilježimo odličnu posjećenost radionica i većina ih je bila popunjena već prvi dan, a za mnoge postoji lista čekanja, pa će se neke ponoviti u dodatnim terminima", kazala je i naglasila da se sudjelovanjem na Tjednu karijera studente potiče da budu proaktivni u razvoju svoje karijere već od studentskih dana.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.