Povećanje broja paketa ukazuje na promjenu potrošačkih navika, odnosno na sve češću kupnju putem interneta.
Depositphotos
Tržište poštanskih usluga u Republici Hrvatskoj snažno je raslo u drugom kvartalu 2023., a značajan porast broja paketskih usluga rezultirao je i rekordnim prihodom od 74,5 milijuna eura. Rast prihoda na godišnjoj razini iznosio je 7,4 posto i povezan je s devetpostotnim povećanjem broja dostavljenih paketa, kojih je bilo gotovo devet milijuna.
Ukupan broj poštanskih pošiljaka, u koji spadaju pisma, paketi i tiskanice, iznosio je preko 65 milijuna te je u ovom tromjesečju rastao zbog više paketa, koji su uspjeli nadoknaditi manje poslanih pisama i tiskanica. Najveći udjel prema vrsti pošiljaka i dalje imaju pisma sa 78,5 posto, slijede paketi s rekordnim udjelom od 13,7 posto, a preostali dio su tiskanice.
U međunarodnom prometu vidljiva je normalizacija i povećan broj usluga te je u drugom tromjesečju ove godine ostvareno oko 10 posto više usluga nego u istom razdoblju lani, a međunarodni promet čini 7,1 posto usluga na ukupnom tržištu.
Broj davatelja poštanskih usluga ostao je nepromijenjen te je na kraju drugog tromjesečja usluge pružalo njih 22. Najveći davatelj je HP-Hrvatska pošta d.d. s udjelom od 58,2 posto prema prihodima na tržištu i udjelom od 87,2 posto prema broju ostvarenih usluga.
Podaci o tržištu poštanskih usluga u drugom tromjesečju dostupni su na internetskoj stranici Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a) na poveznici.
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.
Osvježeni izgled čini interakciju još privlačnijom i besprijekorno spaja stil s funkcionalnošću. Bilo da kupci traže inspiraciju za odjeću ili baš određene proizvode, poboljšana vizualna atraktivnost asistenta osigurava poboljšano i ugodno korisničko iskustvo.
Prema predviđanjima udruge SEMI (Association of Chip Design and Manufacturing Companies), Kina će zadržati vodeću poziciju u globalnoj potrošnji opreme za proizvodnju čipova, unatoč očekivanom dvocifrenom padu ove godine s vrhunca od 50 milijardi dolara u 2024. godini.