Ovo je prvi AI ugovor Mete vezan uz vijesti, ali Reuters surađuje s kompanijom kao partner za provjeru činjenica od 2020. godine.
Depositphotos
Praktički svakog dana jedna ugledna publikacija doprinosi porastu umjetne inteligencije. Najprije su se brendovi poput Timea i Dotdash Mereditha udružili s OpenAI-jem kako bi licencirali svoj sadržaj, a sada Reuters omogućuje Metinom AI chatbotu pristup vijestima za odgovore na pitanja o aktualnim događajima i vijestima.
Na taj način će se, u svakom slučaju, poboljšati točnost informacija koje chatbotovi pružaju korisnicima, ali će istovremeno i očvrsnuti značaj koji mediji imaju u društvu.
U osnovi, ovaj višegodišnji ugovor omogućuje korisnicima u Sjedinjenim Američkim Državama da putem Metinog AI chatbot alata dobivaju informacije o vijestima u stvarnom vremenu, s odgovorima koji navode i povezuju relevantne priče Reutersa.
Ovo je prvi AI ugovor Mete vezan uz vijesti, ali Reuters surađuje s kompanijom kao partner za provjeru činjenica od 2020. godine.
"Stalno unapređujemo i radimo na poboljšanju naših proizvoda, a kroz partnerstvo Mete s Reutersom, Meta AI može odgovarati na pitanja vezana uz vijesti sa sažecima i poveznicama na Reutersov sadržaj", izjavio je glasnogovornik Mete.
Nije objavljeno hoće li Meta dobiti pristup Reutersovoj arhivi za treniranje svog jezičnog modela Llama. Točni financijski detalji ugovora također nisu jasni, ali izvori navode da Reuters prima naknadu za ovaj pristup.
Novac nije jedina vrsta plaćanja koju su kompanije koristile u ovakvim dogovorima. Primjerice, Lionsgate dobiva prilagođeni AI model za produkciju i montažu u svom ugovoru s Runwayjem. Dakle, nije riječ o altruizmu, što se i moglo očekivati, ali svakako je poželjno i hvalevrijedno. Dugoročno je bolje kad mediji surađuju s tehnološkim kompanijama pa da se zajedničkim snagama unaprijede umjesto da se godinama međusobno optužuju i vode razne pravne bitke, uvode zabrane, prepreke i štete korisnicima.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.