Ovlašteni službenici Ministarstva financija, Porezne i Carinske uprave provodit će pojačane nadzore fiskalizacije kao i postupke praćenja izdavanja i evidentiranja računa u razdoblju od 1.7. do 31.8.2021. godine na cijelom području Republike Hrvatske, a posebno na jadranskoj obali, otocima i na području Grada Zagreba.
Nadzorne aktivnosti će se provoditi ciljano, na temelju prethodno provedene analize rizika. Primjenom suvremenih metoda i IT sustava fiskalizacije obavljat će se provjera izdavanja i evidentiranja računa u realnom vremenu. Cilj navedenih nadzornih aktivnosti je otkrivanje poreznih obveznika koji evidentno i sustavno krše porezne propise te zaštita i omogućavanje nesmetanog poslovanja urednim poreznim obveznicima.
Podsjećamo da Porezna uprava omogućava obveznicima fiskalizacije prije dostave računa u sustav fiskalizacije provjeru računa u testnoj okolini kao i uvid u potencijalne greške koje im sustav generira. Popis grešaka vidljiv u testnoj okolini dostupan je u javno objavljenoj Tehničkoj specifikaciji za korisnike link. Također, kroz sustav ePorezne obveznicima fiskalizacije omogućen je uvid u određene greške koje se odnose na poslovne prostore napravljene u prethodnom i tekućem mjesecu.
Naglašavamo da je temeljem Zaključka Vlade RH tijekom 2020. i 2021. godine doneseno niz mjera pomoći poduzetništvu i očuvanju radnih mjesta. Uz pružanje sustavne pomoći poduzetnicima očekuje se visoka razina financijske discipline, posebno u svezi izdavanja, fiskaliziranja i evidentiranja računa, što je i preduvjet ostvarivanja prava na mjere pomoći.
Porezna uprava želi graditi partnerski odnos s poreznim obveznicima i spremna je pružiti stručnu pomoć i potporu u ispunjavanju poreznih obveza, ali mora odlučno i brzo zaustaviti najteže porezne prekršitelje, štiteći pri tome uredne porezne obveznike. I ovim Priopćenjem ističemo da nema ostvarivanja prava na mjere pomoći i tolerancije prema onim poreznim obveznicima koji ne izdaju račune te time na najgrublji način narušavaju financijsku disciplinu.
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.
Osvježeni izgled čini interakciju još privlačnijom i besprijekorno spaja stil s funkcionalnošću. Bilo da kupci traže inspiraciju za odjeću ili baš određene proizvode, poboljšana vizualna atraktivnost asistenta osigurava poboljšano i ugodno korisničko iskustvo.
Prema predviđanjima udruge SEMI (Association of Chip Design and Manufacturing Companies), Kina će zadržati vodeću poziciju u globalnoj potrošnji opreme za proizvodnju čipova, unatoč očekivanom dvocifrenom padu ove godine s vrhunca od 50 milijardi dolara u 2024. godini.