Iako su mobilne POS transakcije postale široko prihvaćene kod potrošača, nijedna zemlja nije ni blizu Kini, najvećem tržištu.
Konkretnije, do kraja ove godine gotovo 570 milijuna Kineza koristit će mobilne novčanike za POS transakcije, što je dvostruko više od ukupnog broja Amerikanaca i Europljana. To će generirati impresivnih 1,72 bilijuna dolara u vrijednosti transakcija, što čini 45 posto ukupne svjetske vrijednosti. A ta dominacija samo će rasti u narednim godinama.
Prema podacima sa Stocklytics.com, očekuje se da će ukupna vrijednost transakcija u segmentu kineskih mobilnih POS plaćanja porasti za 40 posto i doseći 2,4 bilijuna dolara do 2028., što predstavlja trećinu ukupne svjetske vrijednosti.
Taj brzi rast mobilnih POS plaćanja u Kini može se pripisati kontinuiranoj inovaciji i naprednoj tehnologiji fintech divova Alipay i WeChat Pay, uz snažan regulatorni nadzor koji ih je pretvorio u temelj digitalne ekonomije Kine.
Američko tržište do kraja ove godine generirat će 787 milijardi dolara, dok Europa slijedi sa 645 milijardi dolara. Iako će se razlika između kineskog, američkog i europskog tržišta smanjivati u narednim godinama, Kina će ostati supersila mobilnih POS plaćanja.
Iako će američko tržište doživjeti gotovo dvostruko veći rast u razdoblju do 2028., i dalje će generirati 40 posto manje nego Kina. A riječ je o čak 1,45 bilijuna dolara. Europsko tržište slijedi s stopom rasta od 73 posto u četiri godine i 1,12 bilijuna dolara mobilnih POS plaćanja.
Prognoze ukazuju i da će Kina činiti 40 posto svih mobilnih POS plaćanja do 2028., u usporedbi s 23 posto za SAD i 18 posto za Europu.
Na kraju, kao jasan pokazatelj dominacije Kineza jest činjenica da će ih gotovo 620 milijuna koristiti mobilne novčanike za POS transakcije do 2028., što je samo osam posto više nego ove godine, ali i dalje 2,2 puta više od Amerikanaca i Europljana.
Američko tržište imat će 101 milijun korisnika do 2028., što je porast sa 72 milijuna ove godine, dok će broj Europljana koji koriste mobilne novčanike za POS transakcije skočiti sa 148 milijuna na 176 milijuna.