Američke izvozne restrikcije, usmjerene na ograničavanje pristupa naprednim čipovima za Kineze zbog straha da bi ta tehnologija mogla ojačati njihove vojne kapacitete prisilile su kineske vlasti da ubrzaju napore u razvoju vlastite GPU tehnologije, pri čemu kineski startupovi već ostvaruju značajan napredak u razvoju GPU hardvera i softvera.
Ipak, prelazak s globalno priznatih Nvidia čipova na domaće alternative zahtijeva opsežni inženjering, što usporava napredak u razvoju umjetne inteligencije. Unatoč napretku Kine u tom sektoru, izazovi koje donose nekompatibilni sustavi i tehnološki jaz ostaju značajni.
Stoga su vlasti predložile da kineski podatkovni centri nastave koristiti Nvidia čipove zbog visokih troškova i složenosti prelaska na domaće alternative.
Nvidia A100 i H100 GPU-ovi, koji se široko koriste za treniranje AI modela, zabranjeni su za izvoz u Kinu u od kolovoza 2022., što je potaknulo kompaniju da razvije modificirane verzije poput A800 i H800. Ali, i ti čipovi zabranjeni su u listopadu 2023., ostavljajući Kinu s ograničenim pristupom naprednom hardveru na koji se oslanjala.
Unatoč tim sankcijama, kineski AI računalni kapacitet i dalje brzo raste. Do 2023., povećao se za 27 posto na godišnjoj razini, dosegnuvši 230 Eflopsa. Računalni kapacitet temeljen na GPU-ovima, ključan za treniranje i primjenu AI modela, rastao je još brže, s porastom od 70 posto u istom razdoblju. Osim toga, kineski AI hardverski sektor značajno se proširio, s više od 250 internetskih podatkovnih centara u 2023.
No, ovaj brzi razvoj također je doveo do zabrinutosti zbog prekapacitiranosti i nedovoljnog iskorištavanja.
"Ako uvjeti dopuštaju, podatkovni centri mogu odabrati Nvidia A100 i H100 jedinice visokih performansi. Ako je potreba za računalnom snagom ograničena, mogu se odlučiti i za H20 ili alternativna domaća rješenja", navodi se u izvješću Kineske akademije za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju (CAICT) o razvoju računalnog kapaciteta Kine.