CyberMeetupovi poput ovih organizirat će se širom Hrvatske u suradnji sa županijama i drugim regionalnim i lokalnim tijelima.
Nacionalno koordinacijsko središte za industriju, tehnologiju i istraživanja u području kibernetičke sigurnosti (NKS) u suradnji s Nacionalnim centrom za kibernetičku sigurnost (SOA), CARNET-ovim Nacionalnim CERT-om, Osijek Software Citiyem i Osječko-baranjskom županijom organiziralo je dva CyberMeetupa u Osijeku. Događanja su okupila brojne IT stručnjake, male i srednje poduzetnike, predstavnike javnih institucija i akademske zajednice, potvrđujući rastući interes za kibernetičku sigurnost.
SOA je predstavila ključne izmjene Zakona o kibernetičkoj sigurnosti i pripadajuće Uredbe, dok je Nacionalni CERT govorio o najčešćim vrstama kibernetičkih napada te načinima zaštite. U protekloj godini tvrtke su najviše bile izložene phishing napadima, a zatim slijede poslovne prijevare, scam, iznude, kompromitacije korisničkih računa te ransomeware.
Upravo s ciljem podizanja razine kibernetičke sigurnosti, NKS će provoditi nekoliko glavnih aktivnosti - uspostavljanje Zajednice kibernetičkih stručnjaka, edukaciju s ciljem jačanja kapaciteta i znanja iz područja kibernetičke sigurnosti te pružanje financijske potpore trećim stranama, kao i podrške u pripremi projektnih prijava i sudjelovanja u prekograničnim projektima i projektima programa EU.
CyberMeetupovi poput ovih organizirat će se širom Hrvatske u suradnji sa županijama i drugim regionalnim i lokalnim tijelima, kao i udruženjima, kako bi mali i srednji poduzetnici, institucije i akademska zajednica dobili informacije važne za podizanje razine svoje kibernetičke sigurnosti i razgovarali o izazovima s kojima se susreću.
"Interaktivni dio CyberMeetup-a otvorio je prostor za razgovor o potrebama u području kibernetičke sigurnosti i razmjenu ideja, a prikupljene informacije predstavljaju vrijedan doprinos oblikovanju budućih aktivnosti NKS-a kojima se nastoji odgovoriti na potrebe MSP-ova, akademske zajednice i javnih ustanova, s ciljem jačanja kibernetičke otpornosti na svim razinama", istaknula je Vlatka Marčan, voditeljica NKS-a i pomoćnica ravnatelja CARNET-a, dodajući kako će se daljnja suradnja nastaviti kroz aktivnosti Zajednice stručnjaka za kibernetičku sigurnost u koju se mogu uključiti svi pravni subjekti popunjavanjem prijavnog obrasca na www.nks.hr.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.