Predsjednik i glavni izvršni direktor Ericssona, Börje Ekholm, predvodi pozive saveza nekih od najvećih europskih kompanija regulatorima i kreatorima politika da teže gospodarskom rastu dajući prioritet digitalizaciji i održivom razvoju - poznatom kao blizanačka tranzicija. Pod rotirajućim predsjedanjem, Ekholm je bio domaćin posljednjeg sastanka Saveza izvršnih direktora za Europu – koji se sastoji od izvršnih direktora Ericssona, E.ON-a, Iberdrole, Scanije, Schneider Electrica, Skanske i Volkswagena.
Ekholm je rekao da su dvostruka tranzicijska područja glavni primjeri gdje se Europa može usredotočiti na dugoročni rast ulaganjem u vođenje puta na putu od istraživanja do proizvoda do tržišta, kao i vodeći globalnu zelenu transformaciju.
"Samo prosperitetna Europa može održati trenutni životni standard i standarde blagostanja diljem kontinenta, a ipak je regija zaostala za drugim globalnim područjima u razinama gospodarskog rasta", rekao je Ekholm. "Europa mora početi rasti brže kroz pametna ulaganja i dulje -terminski fokus, a sve u skladu s Europskim zelenim dogovorom.”
S nekoliko nacionalnih i pan-kontinentalnih izbora u Europi nedavno, Ekholm je rekao da je to bila glavna prilika za političke donositelje odluka da djeluju i daju prioritet hitnoj potrebi za poticanjem europskog gospodarskog rasta i industrijske konkurentnosti. Glavni izvršni direktori predstavili su temeljna načela za kreatore europske politike.
Gospodarski rast i prosperitet moraju biti na čelu prioriteta EU-a.
Dvostruka tranzicija, gospodarski rast i konkurentnost idu ruku pod ruku. Ne bi trebalo biti nazadovanja na razinama ambicija.
Zaključci iz izvješća Letta i očekivani zaključci iz nadolazećeg Draghijeva izvješća moraju se provesti, a zakonodavne i administrativne prepreke koje povećavaju administrativni teret i koče inovacije, financijsko zdravlje i rast te konkurentnost europskih poduzeća moraju se riješiti i ukloniti.
Europa treba okruženje pogodno za ulaganja koje potiče dugoročna ulaganja. Europske tvrtke ulažu manje u prodaju u istraživanje i razvoj u usporedbi s vodećim zemljama i regijama. Postoji veliki rizik da će novi ekosustavi, radna mjesta, stručnost i vrijednost biti uhvaćeni negdje drugdje. Digitalizacija je ključna za rješavanje strukturnih problema Europe i postavljanje njezine industrijske baze te malih i srednjih poduzeća na put prema zelenom rastu. Bez digitalne transformacije, ciljevi Green Deala za 2030. vjerojatno se neće ostvariti.
Usklađivanje zakonodavnih zahtjeva koji se odnose na održivost unutar EU-a je nužno, a države članice moraju se usredotočiti na opći cilj stvaranja rasta i bogatstva umjesto na provođenje dodatnih administrativnih opterećenja na svom putu prema neto nuli.
CEO Alliance prvi je akcijski spremnik svoje vrste stvoren za realizaciju temelja potrebnih za rast održivih ekosustava diljem Europe. CEO Alliance for Europe's Recovery, Reform, and Resilience formiran je 2020. u kontekstu pandemije COVID-19 i povijesnog Europskog zelenog dogovora. Zajednički cilj Saveza je učiniti EU vodećom svjetskom regijom za zaštitu klime uz otključavanje ulaganja, poticanje inovacija u novim tehnologijama i stvaranje poslova spremnih za budućnost.