Interbrand je objavio svoju ljestvicu najboljih globalnih robnih marki 2023., otkrivajući da su mnoge od 100 najboljih svjetskih robnih marki u stanju stagnacije. Stopa rasta ukupne vrijednosti brenda u tablici naglo je usporila nakon prošlogodišnjeg značajnog povećanja, porasvši za 5,7% ove godine u usporedbi s prošlogodišnjim povećanjem od 16%, čime je ukupna vrijednost brenda porasla na 3,3 bilijuna dolara (3,1 bilijun dolara u 2022.).
Interbrand kao glavne razloge usporavanja navodi nedostatak načina razmišljanja o rastu, slabije vodstvo brenda i loše predviđanje. Ovo slijedi dugoročniji trend u kojem su robne marke koje posluju isključivo u jednom sektoru uzimale inkrementalni pristup doživjele sporiji rast vrijednosti robne marke.
“Nakon nekoliko godina snažnog rasta brenda, ušli smo u razdoblje stagnacije, s ovogodišnjom tablicom koja pokazuje umjeren rast ukupne vrijednosti brenda među najvećim svjetskim brendovima,” rekao je Gonzalo Brujó, globalni izvršni direktor Interbranda. “Tvrtke koje su svjedočile porastu vrijednosti brenda, uključujući Airbnb (#46), LEGO (#59) i Nike (#9), sve su nadmašile svoje utvrđene norme kategorije i igraju značajniju i značajniju ulogu u društvu i potrošačima živi. Dok se nastavljamo snalaziti u gospodarskim i ekološkim vjetrovima, postoji potreba za poboljšanim poslovnim slučajevima i boljim upravljanjem markama kako bismo potaknuli buduća ulaganja i održali rast unutar tradicionalnih sektora i šire.”
Više od dva desetljeća analize pokazuju da tvrtke koje se bave raznolikijim skupom potreba kupaca, često u različitim sektorima, i dalje dominiraju vrhom tablice, čineći gotovo 50% ukupne vrijednosti. Na temelju podataka, te tvrtke koje djeluju u nekoliko različitih vertikala su stabilnije, postižu veći rast prihoda, ostaju profitabilnije i imaju koristi od većeg rasta vrijednosti robne marke. Za te tvrtke fokus na robnu marku, a ne na proizvod, igra veću ulogu u pokretanju izbora (+12% u odnosu na prosjek), što znači da mogu odgovoriti na više potreba kupaca, unutar i među kategorijama.
“Brend poput Applea više se ne može pripisati nekom sektoru. Natječe se u različitim arenama, pomažući svojim klijentima u povezivanju (iPhone), ali i u napredovanju (najnoviji Apple sat pozicioniran je kao uređaj za zdravlje), fondu (njegov novi štedni račun privukao je gotovo milijardu dolara depozita u prva četiri dana), i mnogo više. Appleov potez preko Arenasa omogućio mu je da drži prvo mjesto BGB-a već 11. godinu, nakon što je 2013. pretekao Coca-Colu,” rekao je Manfredi Ricca, glavni strateški direktor u Interbrandu.
Tehnološki sektor ponovno je dominirao vrhom ljestvice. Tehnološke tvrtke zauzele su prvih pet mjesta (Apple, Microsoft, Amazon, Google i Samsung), te 15 od prvih 25 mjesta među najvrjednijim brendovima. Airbnb je ove godine najuspješniji brend s povećanjem vrijednosti od +21,8%. Također je skočio za osam mjesta na tablici (s #54 na #46) unatoč tome što je tek prošle godine ušao na rang listu.
Vrijednost automobilske marke porasla je za 9% u 2023., a BMW (#10) je po prvi put ušao među prvih deset (#10). Porsche (#47), Hyundai (#32) i Ferrari (#70) postigli su dvoznamenkastu stopu rasta i činili su tri od pet najbrže rastućih marki. Tesla je zadržao svoju poziciju u tablici ove godine (#12), ali je njegova stopa rasta bila najsporija među automobilskim markama s povećanjem vrijednosti marke za 4,0% u usporedbi s BMW-om i Mercedesom koji su porasli 10,4% odnosno 9,5%.