Izvršni direktor Intela (CEO) Pat Gelsinger otkrio je tijekom govora na IAA konferenciji o mobilnosti usmjerenoj na automobile da kompanija planira uložiti 80 milijardi eura u nove pogone za proizvodnju poluvodiča u Europi. Ali, to se odnosi na desetogodišnje razdoblje, što je dio strategije snažnijeg povećanja globalnih kapaciteta.
Dakle, glavni plan je povećati proizvodne pogone na Starom kontinentu, ali i da se potakne poslovanje vezano uz "ljevaonice", gdje se obavlja proizvodnja poluvodiča. Tako nešto iznimno je bitno u ovoj situaciji kad vlada njihova nestašica na globalnoj razini.
Inače, ovako nešto slijedi najavau o 20 milijardi američkih dolara potrošenih na dva pogona u Sjedinjenim Američkim Državama te naknadni dogovor s Qualcommom o proizvodnji čipova za Intel i njegove nove odjele proizvodnje, odnosno, ljevaonice.
Uz povećanje postojećih postrojenja u Irskoj, Intel planira stvoriti "megatvornicu" u Europi. Planirano je da lokaciju otkrije do kraja godine, a dotle će biti tajna. U početku će se novo mjesto sastojati od dvije tvornice, s tim da će se na kraju proširiti na osam.
Gelsinger je istaknuo kako će novo postrojenje biti "katalizator za industriju poluvodiča" i opskrbne lance, ističući kako je Europa pretrpjela pad proizvodnje čipova tijekom posljednjih godina.
Primjerice, 1990. Europa je predstavljala 44 posto svjetske industrije poluvodiča, s tim da je to 2021. palo na devet posto.
"Intel će stvoriti centar za istraživanje i razvoj koji okuplja Europu kako bi preokrenuo ovaj strašni pad, stvorio globalno uravnoteženiji lanac opskrbe i stvorio centar za istraživanje i razvoj te tehnološke inovacije u Europi", naglasio je u govoru Gelsinger.
Tako nešto ide ukorak s najavama Europske unije koja s investicijom od 160 milijardi dolara želi do 2030. postići situaciju u kojoj bi se na njenom tržištu proizvodilo 30 posto čipova. To je za deset posto više no u ovom trenutku...
Kineski AI infrastrukturni boom posustaje. Naime, prema izvješću MIT Technology Reviewa, Kina je izgradila stotine podatkovnih centara kako bi podržala ambicije u području umjetne inteligencije, no mnogi od njih sada stoje neiskorišteni.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."