Hrvatska ekonomska olimpijada (CEO) dio je međunarodnog natjecanja, odnosno International Economics Olimpiad (IEO), a održava se 20. lipnja u 13 sati (online). Na natjecanju će sudjelovati 100-tinjak učenika iz 14 srednjih škola podijeljenih u 22 tima. Prijavljeni učenici pohađaju škole koje u Hrvatskoj provode nastavu ekonomskog usmjerenja.
Iznimno smo ponosni na činjenicu da ponovno imamo priliku organizirati Hrvatsku ekonomsku olimpijadu te da smo ostvarili zamjetan broj prijava na natjecanje. To samo ide u prilog našim naporma za podizanje svijesti o važnosti financijske pismenosti djece i mladih. Vjerujem da će naši timovi ostvariti izvrsne rezultate – izjavio je Nikola Jelovečki, predsjednik Centra za razvoj mladih.
Cilj je Hrvatske ekonomske olimpijade omogućiti učenicima da na kreativan i zanimljiv način testiraju i pokažu svoje vještine iz segmenta financijske pismenosti. Upravo zato, natjecanje će se odviti kroz Financial Literacy Game (FLG) u sklopu koje će učenici simulirati prave životne situacije. Naime, svi natjecatelji započinju igrati u isto vrijeme, a nakon registracije moraju odabrati svoj lik i „živjeti” 30 godina nakon završetka formalnog obrazovanja. Svi ponuđeni likovi imaju različite karakteristike o kojima će ovisiti i njihovi izbori unutar igrice. Tijekom života svog lika natjecatelji će se morati naučiti nositi s različitim negativnim utjecajima na financijsku sigurnost te odabrati najpametnije financijske odluke.
Pobjednički tim predstavljat će Hrvatsku na međunarodnom finalu koje će se održati u Grčkoj od 24. srpnja do 2. kolovoza 2023. na kojem će sudjelovati predstavnici više od 30 zemalja. Centar za razvoj mladih kao organizator i nositelj licence za nacionalno natjecanje za pobjednički tim prije velikog finala, uz pomoć partnera i pokrovitelja, osigurat će održavanje boot-campa, odnosno pripremu hrvatskih olimpijaca za što bolji plasman.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.