Hrvatski Telekom pokrenuo je posebnu web-stranicu posvećenu održivom razvoju, važnost kojeg još više dolazi do izražaja u današnjem vremenu globalnih izazova, najavili su iz najjačeg domaćeg telekoma Hrvatskog Telekoma. Kako ističi na novoj web-stranici koja na jednostavan i pregledan način prati međunarodne standarde izvještavanja o održivosti svi se zainteresirani mogu upoznati s iskoracima koje je Hrvatski Telekom napravio u segmentu unaprjeđenja održivog pristupa poslovanju te pročitati i upravo objavljeni cjeloviti Izvještaj o održivosti.
„Pri izradi godišnjih nefinancijskih izvještaja Hrvatski Telekom se vodi metodologijom GRI Standarda Globalne inicijative za izvještavanje (Global Reporting Initiative), kao i načelima UN Global Compacta prikazujući doprinos UN-ovim ciljevima održivog razvoja“, pojašnjavaju iz HT-a.
Pritom dodaju kako je Hrvatski Telekom je svjestan svoje uloge u društvu te utjecaja na okoliš i gospodarstvo. Digitalizaciju, kontinuirani razvoj infrastrukture i osmišljanje naprednih tehnoloških rješenja smatramo temeljem budućeg razvoja. U svakom segmentu svoga djelovanja nastojimo biti odgovoran partner koji promišlja i konstantno unaprjeđuje svoj pristup i koji kroz svoje ključne održive projekte potiče društvo na intenzivnije promišljanje o nužnosti održivog poslovanja. Osim poslovne, to ima i značajnu društvenu dimenziju jer inovacije izravno utječu na razvoj obrazovanja, podizanje konkurentnosti i unapređenje sustava javnih servisa koji su od vitalnog značaja za društveni napredak.
HT-ovi ključni doprinosi, aktivnosti i izazovi u stvaranju Svijeta boljih mogućnosti prikazani su unutar šest materijalnih tema:
Digitalno društvo - u projekt Generacija NOW tijekom deset godina uloženo je 10 milijuna kuna i podržano više od 300 projekata,
Posao sa svrhom - uz kontinuirani rast zadovoljstva zaposlenika, raste i broj sati koje provode na edukacijama (42 posto više u 2019. godini),
Dobrobit korisnika - primjenom modernih tehnologija korisnicima je osigurana najbolja usluga, ubrzana digitalizacija hrvatskih tvrtki, a 67 gradova i općina koristi jedinstvena HT-ova rješenja za pametne gradove koja povećavaju kvalitetu života,
Razvoj održive infrastrukture - modernizacijom mobilne mreže omogućen je trostruko veći kapacitet i 75 posto veća propusnost, a u fiksnoj mreži FTTH tehnologijom je pokriveno dodatnih 50.100 kućanstava, uz uvođenje brzog interneta i u ruralnim područjima kroz primjenu hibridne tehnologije,
Doprinos gospodarstvu - HT Grupa najveći je privatni investitor u digitalnu infrastrukturu u Hrvatskoj,
Klimatske promjene i zaštita okoliša - jedina telekomunikacijska kompanija u Hrvatskoj nositelj ISO 14001 certifikata za upravljanje okolišem usredotočena na primjenu zelenih tehnologija i rješenja koja štede energiju i smanjuju emisije stakleničkih plinova.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.