Prijedlog novog Zakona o autorskom i srodnim pravima kojim se treba primijeniti Europska Direktiva o autorskim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu, donosi izuzetno kvalitetno i inovativno rješenje u pogledu zaštite proizvođača medijskog sadržaja (medijske kuće i same autore pojedince) uvodeći sistem kolektivne zaštite kakav do sada nije postojao u svijetu.
Na taj način se žele spriječiti loša i selektivna rješenja kakva su se pojavila na drugim teritorijima (Francuska, sporovi u Australiji...). Takav prijedlog je, posve očekivano, "zabrinuo" Google koji od početka svog postojanja koristi i monetizira tuđi sadržaj, ne ulažući u njegovo stvaranje niti obeštećujući njegove vlasnike i nositelje autorskih prava.
Oko tog prijedloga nije bilo nikakve rasprave tijekom predstavljanja Zakona, što govori da su sve političke opcije stale iza tog, čini se, u ovom trenutku pravičnog, efikasnog i inovativnog rješenja.
Istovremeno, najviše rasprave se vodilo po pitanju ojačavanja pozicije glazbenih izvođača spram streaming servisa i diskografa. Glazbene izvođače se "zaboravilo" i ostavilo u istoj poziciji kao što su to još uvijek medijske kuće i novinari / fotografi spram internetskih platformi. Sadržaj se monetizira, autori dobivaju sredstva putem ZAMP-a, diskografi naplaćuju snimke, a izvođači ne sudjeluju u raspodjeli tako ostvarenih sredstava.
Postojeći ih prijedlog ostavlja u istoj poziciji. Nedavna saborska rasprava je konsenzusom svih političkih opcija zatražila od nadležnog Ministarstva da u novom prijedlogu ojača poziciju glazbenih izvođača i to baš primjenjujući istovjetni model kakav su predvidjeli za zaštitu medijskih kuća i autora - putem organizacija za kolektivnu zaštitu prava.
Time bi se se regulirali odnosi čime bi svi sudionici mogli biti pravično obeštećeni za svoj rad i doprinos, što je i misija same Direktive. Na taj način bi se dokinula praksa "prvobitne industrijalizacije" u kojoj su se zloupotrebljavale monopolne tržišne pozicije.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.