Ta su dva pojma usko povezana. Ne biste mogli imati agentsku AI bez generativne AI.
Generativna umjetna inteligencija (AI) već je neko vrijeme glavna tema u tehnološkom svijetu, ali u posljednje se vrijeme spominje i agentska AI. Pa, koja je razlika?
Ta su dva pojma usko povezana. Ne biste mogli imati agentsku AI bez generativne AI. Iako se definicije razlikuju, općenito, agentska AI odnosi se na tehnologiju umjetne inteligencije koja može obavljati ponašanje slično agentu te autonomno izvršavati složene zadatke u vaše ime.
Kompanije koje rade na AI agentima tvrde da su oni namijenjeni tome da jednog dana postanu digitalni suradnici ili asistenti ljudskim radnicima u područjima poput zdravstva, upravljanja opskrbnim lancem, kibernetičke sigurnosti i korisničke podrške.
Nvidia definira agentsku AI kao onu koja "koristi sofisticirano rezoniranje i iterativno planiranje za autonomno rješavanje složenih, višekorakih problema". IBM kaže da je agentska AI sustav ili program s "agencijom" koji može "donositi odluke, poduzimati radnje, rješavati složene probleme i komunicirati s vanjskim okruženjima izvan podataka na kojima su trenirani modeli strojnog učenja (ML) sustava".
Microsoft kaže da AI agenti "variraju od jednostavnih chatbotova i kopilota, do naprednih AI asistenata u obliku digitalnih ili robotskih sustava koji mogu autonomno izvršavati složene radne procese". Salesforce, koji je ranije ove godine lansirao svoju Agentforce platformu, izjavio je da planira imati više od milijardu AI agenata u upotrebi za tvrtke do kraja sljedeće godine.
OpenAI planira lansirati AI agenta kodnog naziva Operator u siječnju, koji bi mogao koristiti računalo u ime korisnika za zadatke poput pisanja koda ili rezervacije letova, pozivajući se na dva izvora upoznata s tim pitanjem.
Ta kompanija je nedavno predstavila svoj najnoviji AI model, o3, kao završnu objavu u sklopu kampanje "12 dana Shipmasa".
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.