Infrastruktura podatkovnog centra nalazi se u srži generativne AI revolucije, prema GlobalData. Očekuje se da će ulaganja u podatkovne centre porasti 2025. godine, pri čemu će pružatelji usluga oblaka posvetiti značajna financijska sredstva proširenju objekata za podršku uslugama oblaka i aplikacijama vođenim umjetnom inteligencijom.
Izvješće GlobalData otkriva da će 2025. pružatelji usluga kolokacije kao što su Equinix, Vantage, NTT, Digital Realty i Vertiv nastaviti rasti potaknuti sve većom potražnjom za uslugama umjetne inteligencije od strane korisnika u brojnim industrijama. Očekuje se da će te tvrtke proširiti svoje nekretnine koristeći ekonomiju razmjera kako bi istražile lokacije podatkovnih centara koje je sve teže pronaći.
“Poduzeća će nastaviti pribjegavati pružateljima usluga kolokacije kako bi postavili svoju AI infrastrukturu radije nego graditi vlastite objekte. To olakšava složenost povezanu s implementacijom i upravljanjem radnim opterećenjima vođenim umjetnom inteligencijom na razmjeru i vanjskim suradnicima svih obveza povezanih s održavanjem podatkovnih centara,“ rekla je Beatriz Valle, viša analitičarka za Enterprise Technology and Services u GlobalData.
“Objekti za kolokaciju tvrtkama pružaju ne samo napajanje i hlađenje, već i sigurnu lokaciju za njihovu opremu; oni također povezuju te sustave s nizom pružatelja telekomunikacijskih i mrežnih usluga uz djelić cijene. Poduzeća traže kolokacijske podatkovne centre ne samo za umjetnu inteligenciju, već i za prenošenje radnih opterećenja koja više nisu ekonomična iz javnog oblaka u vlastiti privatni oblak, smješten u colou,” dodao je Valle.
GlobalData predviđa da će lokalna implementacija radnog opterećenja izdržati, a masovni egzodus oblaka ostaje nedostižan. Iako većina organizacija nastavlja migrirati radna opterećenja u oblak kako bi iskoristila digitalnu transformaciju i inicijative za modernizaciju aplikacija, sada postaje očito da neka radna opterećenja nisu dizajnirana za implementaciju računalstva u oblaku.
“Jednostavno rečeno: neka kritična radna opterećenja u određenim industrijama nisu dizajnirana za oblak. Industrije koje upravljaju posebno osjetljivim podacima, kao što su financije, zdravstvo, znanosti o životu i neki državni sektori, suočavaju se s tolikom složenošću da nije vrijedno truda. Osim toga, neka zemljopisna područja imaju strožu regulativu i usklađenost, što stvara potrebu za suverenošću podataka,” primijetio je Valle.
Lokalno će i dalje nuditi određene prednosti, kao što su veća sigurnost, kontrola, integracija s postojećim IT operativnim sustavima i manja latencija za aplikacije koje zahtijevaju brz pristup podacima. Osim toga, financijska razmatranja kao što su nepredvidive naknade značit će da će se lokalno i dalje pokazati otpornim.
"Štoviše, postojat će anegdotski, ali dosljedni dokazi da će gore spomenute prednosti potaknuti neke organizacije, obično velika poduzeća sa specifičnim aplikacijama, da svoja radna opterećenja javnog oblaka vrate u privatno okruženje oblaka", zaključio je Valle.