Računalo trenutno ima 155 rackova, snagu 250 pFlops sa svojih 4992 tekućinom hlađena računalna čvora, 111 pBytes prostora za pohranu, 2800 TB RAM-a, a troši 6 MW struje za svoj rad za pogono CPU od Intela i GPU od Nvidie
Superračunalo Leonardo u Bologni
Dražen Tomić / Tomich Productions
Europska komisija, zajedno s Europskim zajedničkim poduzećem za računalstvo visokih performansi (EuroHPC JU), talijanskim Ministarstvom sveučilišta i istraživanja te konzorcijem CINECA uložila je superračunalo pod nazivom Leonardo.
Računalo trenutno ima 155 rackova, snagu 250 pFlops sa svojih 4992 tekućinom hlađena računalna čvora, 111 pBytes prostora za pohranu, 2800 TB RAM-a, a troši 6 MW struje za svoj rad. CPU je od Intela, a GPU od Nvidie, a kako to izgleda pogledajte u galeriji i videu.
Ovo napredno superračunalo smješteno je u Bologna Technopoleu u Italiji i predstavlja jedan od najsuvremenijih računalnih sustava razvijenih u Europi. Sustav je dizajniran s naglaskom na ekološku održivost, koristeći vodeno hlađenje tvrtke Vetriv i alate za dinamičko upravljanje potrošnjom energije. Uz to, računalne usluge će biti dodatno poboljšane integracijom kvantnog računala, budući da je CINECA odabrana za domaćina jednog od prvih europskih kvantnih računala.
Leonardo je trenutno deveto najsnažnije superračunalo na svijetu. Projekt je financiran s 120 milijuna eura, pri čemu polovicu sredstava osigurava Europska komisija, dok je ostatak financiran od strane talijanskog Ministarstva i konzorcija CINECA, koji uključuje zemlje poput Austrije, Grčke, Mađarske, Slovačke i Slovenije.
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.
Osvježeni izgled čini interakciju još privlačnijom i besprijekorno spaja stil s funkcionalnošću. Bilo da kupci traže inspiraciju za odjeću ili baš određene proizvode, poboljšana vizualna atraktivnost asistenta osigurava poboljšano i ugodno korisničko iskustvo.
Prema predviđanjima udruge SEMI (Association of Chip Design and Manufacturing Companies), Kina će zadržati vodeću poziciju u globalnoj potrošnji opreme za proizvodnju čipova, unatoč očekivanom dvocifrenom padu ove godine s vrhunca od 50 milijardi dolara u 2024. godini.