Deutsche Telekom je dodao da je Meta krenula usmjeravanjem prometa preko treće strane kako bi izbjegla zakonita plaćanja. Operater je od tada proširio svoje kapacitete korištenim pružateljem usluge tranzita i tvrdi da je učinio sve što je u njegovoj moći kako bi osigurao nesmetan podatkovni promet za korisnike.
Depositphotos
Nakon što je Meta prekinuo izravni prekid odnos s Deutsche Telekomom, obje su se strane okrenule optužbama. Do kraja ovog partnerstva došlo je nakon sudskog spora oko isplata.
Prekid odnosa proizlazi iz pravnog spora koji je u Njemačkoj dobio Deutsche Telekom zbog naknada za korištenje izravnih veza s mrežom operatera. U pojedinačnim izjavama koje su strane objavile nakon preusmjeravanja prometa na Meta Platformama, tvrtke su razmijenile optužbe oko poslovne prakse i pitanja plaćanja pristupa mreži, odjekujući dugotrajnu raspravu o pravednom udjelu.
Operater tvrdi da je Meta zlorabio svoju pregovaračku moć kako bi izbjegao pošteno plaćanje, dok je tvrtka društvenih medija ukazala na sporazume o peeringu bez nagodbe koje ima s drugima i optužila Deutsche Telekom da dovodi otvoreni internet u opasnost. U izjavi pod naslovom Meta nije iznad zakona, njemački operater optužio je američku kompaniju za izvrtanje činjenica u svojim komentarima o tom pitanju. Napomenulo je da je pokrenut sudski postupak nakon što je Meta prestala plaćati izravne veze tijekom pandemije COVID-19.
Deutsche Telekom je dodao da je Meta krenula usmjeravanjem prometa preko treće strane kako bi izbjegla zakonita plaćanja. Operater je od tada proširio svoje kapacitete korištenim pružateljem usluge tranzita i tvrdi da je učinio sve što je u njegovoj moći kako bi osigurao nesmetan podatkovni promet za korisnike. "Ovdje se ne radi samo o razlici u mišljenjima između dviju kompanija, već o pitanju prevladava li na internetu moć najjačih ili postoji pravedna ravnoteža između svih sudionika", rekao je DT.
U svojoj objavi, Meta je rekla da je iznenađena i razočarana prekidom pregovora nakon višemjesečnih rasprava, ističući da ima sporazume o peeringu bez nagodbe u Njemačkoj i diljem svijeta s pružateljima telekomunikacijskih usluga koji svojim korisnicima omogućuju visokokvalitetan i brz pristup njihovim aplikacije. Opisujući nametu operatera kao neprihvatljiv zahtjev za naknadu, tvrdi se da DT dovodi u opasnost otvoreni internet i potkopava načela neutralnosti mreže.
“Koristi svoju tržišnu moć da stavi svoje pretplatnike u Njemačkoj iza de facto paywalla, potencijalno ograničavajući njihov pristup internetskim uslugama koje se ne plaćaju Deutsche Telekomu”, dodaje se. Meta je dalje istaknula svoje ulaganje u digitalnu infrastrukturu od koje, kako tvrdi, imaju koristi i sami operateri, te kako bi potaknula potrošačke prednosti izravnog peeringa bez obračuna. "Ne bismo trebali podcijeniti što je u pitanju", dodaje se. “Praksa DT-a predstavlja opasan globalni presedan i dovodi u opasnost ambiciju neutralnosti mreže i otvorenog interneta za potrošače, zajednice i tvrtke diljem svijeta.”
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.