OpenAI je sa svojim ChatGPT-om napravio izniman napredak na području umjetne inteligencije i još nitko od konkurenata nije ni blizu takve popularnosti, ali prijašnji problemi postoje i dalje. A pojavili su se i neki novi...
Iako se broj grešaka u odgovorima uvelike smanjio, one još uvijek nisu anulirane i ponekad se zna dogoditi da ChatGPT postane pomalo uvrnut i ponudi nešto potpuno krivo. No, to se lako "pregrize". Ono što više smeta jest kršenje autorskih prava, što ostaje značajan problem i sprečava AI modele da dosegnu puni potencijal. Ipak, zakon o autorskim pravima ne zabranjuje kategorički korištenje zaštićenih sadržaja u treniranju AI modela, što je u pravnom smislu siva zona.
Poveći problem je i što ChatGPT troši do tri boce vode za generiranje stotinu riječi. Naravno, to je problem i drugih AI modela. Uz to, Google i Microsoft troše više energije od stotinu zemalja zajedno kako bi upravljali umjetnom inteligencijom. Zato se poziva i da snose više tereta s obzirom na to što ostavljaju iza sebe.
Prema studiji Sveučilišta u Kaliforniji, količina vode koja se troši za generiranje AI odgovora na upite ovisi o državi i blizini podatkovnog centra. Primjerice, Teksas je zabilježio najnižu potrošnju vode, procijenjenu na 235 mililitara za svakih stotinu riječi. S druge strane, Washington je potrošio najveću količinu vode, što iznosi 1408 mililitara za svakih stotinu riječi.
Prošle godine OpenAI je trošio do 700.000 dolara dnevno kako bi održavao ChatGPT. Iako se čini da je umjetna inteligencija ključna za svaku veliku tehnološku korporaciju, zahtijeva ogromne resurse i investicije. Investitori već izražavaju zabrinutost zbog velikih ulaganja u ovu tehnologiju, dok se čini da je gotovo nemoguće uspostaviti jasan put prema profitabilnosti u ovom području.
Također, postoji problem s opskrbom AI čipova od strane Nvidije, koja ne zadovoljava potražnju. Microsoft i OpenAI zato su navodno uložili oko stotinu milijardi dolara u novi projekt pod nazivom Stargate kako bi se oslobodili prekomjerne ovisnosti o najprofitabilnijoj marki čipova za umjetnu inteligenciju.
U međuvremenu, Microsoft se nedavno udružio s BlackRockom kako bi prikupio stotinu milijardi dolara za "oslobađanje od okova" nedostatka energije i povećali kapacitete podatkovnih centara za ambiciozne AI projekte. Osim toga, Elon Musk predviđa da je svijet na rubu najvećeg tehnološkog proboja s AI-om, ali također upozorava da neće biti dovoljno električne energije za napajanje tih napredaka do iduće godine.