NOVA RJEŠENJA

Aplikacije za popuste pomažu potrošačima uštedjeti novac

Zbrojivši iznose za svaku obitelj, prosječni iznos mjesečne uštede pri kupovini robe široke potrošnje, iznosio je 181 eura.

Aplikacije za popuste pomažu potrošačima uštedjeti novac

Zadnji petak u studenom stiže Black Friday, kada brojni trgovci daju velike popuste na dijelove svog asortimana. Besplatna shopping aplikacija 360 PROMO, u modulu "Aktualne ponude", pritom na jednom mjestu navodi sve najatraktivnije ponude hrvatskih trgovaca. Njihovim pregledom se može vidjeti da se popusti kreću između 20 posto i 80 posto, a neki nude i apsolutne iznose popusta do 100 eura ili poklone uz kupnju.

Većinom je, naravno, riječ o ponudama na limitiranom asortimanu, te o trgovcima koji prodaju robu koju ne trebamo za svakodnevnu potrošnju - poput bijele tehnike, proizvoda za dom, odjeće, obuće, sporta itd. Pa ako naletite pri tome na nešto što zaista trebate od toga, onda je to sigurno dobra prilika za iskoristiti.

Ali, ono što najviše muči većinu građana jest činjenica da je rast cijena hrane i općenito robe široke potrošnje u posljednje četiri godine bio izuzetno izražen, a to su proizvodi na koje odlazi najzamjetniji dio kućnog budžeta i bez kojih realno ne možemo. Hrvati na hranu troše ugrubo dvadesetak posto, a na robu široke potrošnje općenito i do 30 posto kućnih budžeta u prosjeku. Na medijalnu plaću iz rujna od 1156 eura, to je iznos od oko 700 eura za dvije medijalne plaće prosječne hrvatske obitelji.

Autor aplikacije 360 PROMO Josip Muller je ponukan komentarima na društvenim mrežama da nije realno uštediti 200 eura mjesečno putem ciljane kupnje na akcijama, napravio istraživanje među korisnicima aplikacije koji intenzivno koriste aplikaciju za svaku veliku tjednu nabavku. Deset takvih korisnika iz četiri najveća hrvatska grada, koji u prosjeku imaju četveročlane obitelji s dvije plaće u kućanstvu, koristilo je aplikaciju tijekom mjeseca rujna za akcijsku nabavku potrebnoga u četiri velike tjedne kupovine.

Zbrojivši iznose za svaku obitelj, prosječni iznos mjesečne uštede pri kupovini robe široke potrošnje, iznosio je 181 eura, uz prosječni akcijski popust od 30 posto te potrošeni iznos od 426 eura mjesečno za cijelo kućanstvo. Pri tome je oko 80 posto utrošenog iznosa na robu široke potrošnje potrošeno na prehrambene proizvode, a oko 20 posto na neprehrambene proizvode. Prosječan iznos akcijskog popusta za prehrambene proizvode je iznosio 28 posto, a za neprehrambene proizvode čak 37 posto.

Istraživanje je pokazalo da nije potrebno niti obilaziti puno trgovina da bi se moglo dobro uštediti. U 38 od 40 kupovina, kupci su izabirali dvije trgovine za svoju tjednu kupovinu, na temelju toga koje su trgovine imale najbolje akcijske cijene prema popisu proizvoda koje su trebali kupiti. Što znači da nisu potrošili značajniji iznos vremena i goriva da bi obavili te kupovine. Izabrali su tjedno u prosjeku 27 akcijskih artikala u svojoj košarici za kupovinu. Neke od njih su kupili u količinama od nekoliko komada, ali skoro 50 posto njih su kupili u količini od samo jednog komada. To nam govori da kupci ipak ne stvaraju prevelike zalihe proizvoda na akcijama, već kupuju uglavnom za naredni tjedan - vjerojatno i zbog ograničenog raspoloživog mjesečnog budžeta.

U istraživanju su korisnici također bilježili svoje akcijske kupovine koje su putem aplikacije obavljali izvan robe široke potrošnje. Riječ je o kupovinama proizvodima u shopping centrima, trgovinama proizvoda za dom, specijaliziranim prodavaonicama i slično. Dakle, upravo o robi koja se intenzivno prodaje na Black Friday ponudama. U rujnu je iznos ušteda na takvoj robi bio 38 eura, što je iznos ukupne mjesečne uštede doveo na 219 eura uz prosječan akcijski popust od 30 posto i mjesečni iznos potrošen na svu robu kupljenu na akcijama od 514 eura.