Trenutačne podloge za bežično ili wireless punjenje, koje prvenstveno koriste indukciju na kratkim udaljenostima, pokazale su visoku učinkovitost, ali samo u neposrednoj blizini uređaja koji se puni. I to je problem s kojim se suočava industrija, posebno ona vezana uz pametne telefone.
Novo istraživanje s američkog Sveučilišta Aalto sada sugerira da se iskorištavanjem snage suzbijanja zračenja u petljastim antenama, ne samo omogućava punjenje uređana na znatno većim udaljenostima s više od 80 posto učinkovitosti, već i u različitim orijentacijama, kreirajući put novoj eri bežičnog prijenosa energije primjenjivog na bezbroj uređaja, od mobilnih uređaja do biomedicinskih implantata.
Inženjeri s Aalta razvili su poboljšanu metodu za bežično punjenje na velikim udaljenostima. Poboljšanjem interakcije između odašiljačkih i prijamnih antena i iskorištavanjem fenomena "suzbijanje zračenja", produbili su teoretsko razumijevanje bežičnog prijenosa energije izvan tradicionalnih induktivnih metoda, što je značajan napredak u tom području.
Punjenje na kratkim udaljenostima koristi magnetska polja u blizini za prijenos energije s visokom učinkovitošću, ali na većim udaljenostima učinkovitost dramatično pada. Nova istraživanja pokazuju da se ova visoka učinkovitost može održati na velikim udaljenostima potiskivanjem otpora zračenja petljastih antena koje šalju i primaju energiju.
Istraživači su stvorili način za analizu bilo kojeg sustava bežičnog prijenosa energije, bilo matematički ili eksperimentalno. To omogućava temeljitiju procjenu učinkovitosti prijenosa energije, kako na bližu tako i na daleku udaljenost, što prije nije učinjeno. Zatim su testirali kako funkcionira punjenje između dvije petljaste antene postavljene na znatnoj udaljenosti u odnosu na njihovu veličinu, utvrdivši da je suzbijanje zračenja mehanizam koji pomaže povećati učinkovitost prijenosa.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.