"Pozdravljamo odluku Suda, koja potvrđuje da je Amazon poštovao sve primjenjive zakone i nije dobio nikakav poseban tretman."
Depositphotos
Amazon neće morati platiti Europskoj uniji 250 milijuna eura na ime zaostalih poreza, odlučila je Europska komisija.
Naime, prošli tjedan je izvršno tijelo Europske unije objavilo da zatvara tri odvojene istrage o državnim potporama, uključujući i onu protiv Amazona. Ova odluka označava kraj jedne od najdugotrajnijih pravnih saga vezanih uz kompaniju.
Europska komisija je 2017. utvrdila da je Amazon u razdoblju od 2006. do 2014. koristio operativnu tvrtku u Luksemburgu kako bi znatno smanjio porez koji plaća Europskoj uniji. Ta tvrtka bila je, prema Komisiji, fiktivna - bez ureda i zaposlenika - i služila je isključivo za smanjenje poreznih obveza Amazona. Prema procjenama Komisije, Amazon je izbjegao oporezivanje tri četvrtine profita ostvarenog online prodajom u EU-u tijekom tog razdoblja.
Međutim, 2021. Amazon je dobio žalbu protiv te odluke. Iako je kompanija promijenila poreznu strukturu nakon istrage, tvrdila je tada da je odluka Komisije bila puna "metodoloških pogrešaka". Također se istaknulo da su plaćanja bila zakonita prema međunarodnim poreznim načelima, što je potvrdio drugi najviši sud EU-a, utvrdivši da Amazonova struktura nije davala nikakvu prednost u odnosu na druge kompanije. Sud je potom poništio odluku Komisije.
"Pozdravljamo odluku Suda, koja potvrđuje da je Amazon poštovao sve primjenjive zakone i nije dobio nikakav poseban tretman. Radujemo se daljnjem fokusiranju na pružanje usluga našim kupcima diljem Europe", poručili su iz Amazona.
Iako je kraj slučaja protiv Amazona neuspjeh za Europsku komisiju, tijelo je ranije ove godine postiglo značajnu pobjedu protiv Applea. U rujnu je najviši sud EU-a odredio tehnološkom divu da vrati 13 milijardi eura poreznih olakšica iz Irske, koje su proglašene nezakonitima još 2016.
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.
Osvježeni izgled čini interakciju još privlačnijom i besprijekorno spaja stil s funkcionalnošću. Bilo da kupci traže inspiraciju za odjeću ili baš određene proizvode, poboljšana vizualna atraktivnost asistenta osigurava poboljšano i ugodno korisničko iskustvo.
Prema predviđanjima udruge SEMI (Association of Chip Design and Manufacturing Companies), Kina će zadržati vodeću poziciju u globalnoj potrošnji opreme za proizvodnju čipova, unatoč očekivanom dvocifrenom padu ove godine s vrhunca od 50 milijardi dolara u 2024. godini.