O iznimnom značaju za Republiku Hrvatsku govori činjenica da je AKD uz još samo dvije multinacionalne tvrtke koje su međunarodne predvodnice u proizvodnji čipova - NXP Semiconductors Germany GmbH i Idemia - ishodio navedeni certifikat.
Depositphotos / Ilustracija
AKD je uspješno završio evaluaciju od strane nezavisnog akreditiranog laboratorija za svoj novi proizvod AKD eID Card v2.0. SSCD prema Common Criteria (CC) EAL4+ standardu. Ministarstvo unutarnjih poslova i odnosa kraljevstva zaduženo za unutarnje poslove, sigurnost, upravljanje i teritorijalne odnose u Kraljevini Nizozemskoj i Nizozemska nacionalna agencija za komunikacijsku sigurnost izdali su preko nacionalnog certifikacijskog tijela TrustCB Common criteria EAL4+ certifikat, a kojim se potvrđuje izvrsnost AKD-a u razvoju naprednih digitalnih rješenja u području identiteta i sigurnosti.
O iznimnom značaju za Republiku Hrvatsku govori činjenica da je AKD uz još samo dvije multinacionalne tvrtke koje su međunarodne predvodnice u proizvodnji čipova - NXP Semiconductors Germany GmbH i Idemia - ishodio navedeni certifikat.
Velika prednost razvoja vlastitih Common criteria certificiranih rješenja jest razvoj resursa i stručnjaka u području primijenjene kriptografije, sigurnost proizvoda i usluga te visoka razina kibernetičke sigurnosti.
Provedena je i sigurnosna provjera lokacije AKD-a na kojoj se u visoko zaštićenim uvjetima razvijaju softverske komponente, certificirani proizvodi i pohranjuje izvorni kod u air-gap mreži, koja je također zadovoljila sigurnosne zahtjeve za EAL4+.
Europska unija razvija novu certifikacijsku shemu EUCC – Europska common criteria shema – prema kojoj će se stvoriti jedinstvena sigurnosna referentna vrijednost za ICT proizvode i usluge na EU tržištu. Stečeni certifikat AKD-u omogućiti će da AKD bude među prvim tvrtkama u EU koje će za svoj proizvod automatski steći i EUCC certifikat.
Common Criteria standard je rezultat višegodišnjih pregovora između nacionalnih sigurnosnih tijela najrazvijenih država svijeta i omogućava vladama, državnim organizacijama i korisnicima donošenje odluka o sigurnosnim značajkama IT proizvoda.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.