Uđite u temu umjetne inteligencije uz novu epizodu "AI - Što se stvarno krije iza ovog tehnološkog čuda?" u kojoj Slaven Mišak razgovara s Borisom Debićem. Boris je više od 25 godina svoje karijere proveo u Silicijskoj dolini gdje je radio na raznim AI rješenjima.
AI nije samo pojava iz znanstvene fantastike poput HAL-a iz "2001: Odiseje u svemiru", ChatGPT-a ili samovozeće Tesle. AI je kompleksan skup tehnologija koje su evoluirale od 50-ih godina prošlog stoljeća do danas. Kako stroj može simulirati ljudsku inteligenciju? Kako se umjetna inteligencija manifestira u našem svakodnevnom životu, od pretraživanja interneta do ciljanog oglašavanja? AI ima velik utjecaj na interakciju ljudi s tehnologijom.
Boris dijeli svoje iskustvo iz Googlea, gdje je sudjelovao u razvoju naprednih tehnologija za poboljšanje korisničkog iskustva i efikasnosti oglašavanja. AI nije tehnologija budućnosti o kojoj samo čitamo, već je ključna komponenta današnjeg poslovnog svijeta. No, postoji jedan problem s kojim se IT industrija susrela već prije par godina, svijet ima premalo programera. „Krivulja upotrebe računala eksponencijalno raste, međutim output škola i fakulteta je linearan. Obrazovni sustav ne daje veći broj stručnjaka. Zbog toga se jedan dio programera okupio kako bi pronašli rješenje i sjetili su se umjetne inteligencije“, govori nam Boris.
AI postoji od 50-ih godina, ali tek sada je doživljava pravi 'hype'. Boris nam objašnjava kako je upravo zbog toga i kompanijama u interesu da uvode AI u svoje poslovanje jer samim time postaju zanimljivije na tržištu investicija. „McKinsley je napravio studiju utjecaja umjetne inteligencije i došli su do podataka kako je u 100 godina industrijske revolucije porast globalnog GDP-a iznosio 0,3 %, 30 godina razvoja IT-ja je značio dodatni rast od 0,6 %, a AI je donio rast GDP-a od 2,1 % na svjetskoj razini. Duplo veći rast nego što ga je donio IT i to u 10, a ne 30 godina“, objašnjava Boris.
Ne propustite novu epizodu Spanoptica i otkrijte zašto je AI postao temeljna tehnološka revolucija našeg doba i što se zapravo krije iza pojma umjetne inteligencije. Pogledajte cijelu epizodu Spanoptica!
Ako ste propustili prošlu epizodu, pronađite je ovdje.
Hrvatski startup ekosustav bilježi napredak u brojnim segmentima, no scena poslovnih anđela ostaje iznimka. Dok se broj VC fondova kontinuirano povećava, aktivnih poslovnih anđela prepoznatljivih startupima ima sve manje. Iako stručnjaci tvrde da poslovni anđeli nisu nestali, danas su znatno manje transparentni i teže prepoznatljivi nego prije pet ili deset godina.
Za poduzeća ThinQ Business API podržava partnere koji upravljaju uredskim ili stambenim zgradama u integraciji i upravljanju različitim LG proizvodima.
OpenAI integrira ChatGPT Search s Advanced Voice načinom rada. Ta funkcionalnost omogućava ChatGPT-ovom audio sučelju da pretražuje internet za odgovorima i pruža ih na prirodan, razgovorni način.