GLAVNI STRATEŠKI TEHNOLOŠKI TRENDOVI ZA 2025.

10 najvažnijih strateških tehnoloških trendova za 2025.

"Ovogodišnji glavni strateški tehnološki trendovi obuhvaćaju imperative i rizike umjetne inteligencije, nove granice računalstva i sinergiju čovjeka i stroja"

10 najvažnijih strateških tehnoloških trendova za 2025.
Depositphotos

Gartner je objavio svoj popis od 10 najvažnijih strateških tehnoloških trendova koje organizacije trebaju istražiti u 2025. Ovogodišnji glavni strateški tehnološki trendovi ističu one trendove koji će dovesti do značajnih poremećaja i prilika za CIO-ove i druge IT voditelje u sljedećih 10 godina.

"Ovogodišnji glavni strateški tehnološki trendovi obuhvaćaju imperative i rizike umjetne inteligencije, nove granice računalstva i sinergiju čovjeka i stroja", rekao je Gene Alvarez, istaknuti potpredsjednik analitičara u Gartneru. "Praćenje ovih trendova pomoći će IT čelnicima da oblikuju budućnost svojih organizacija uz odgovorne i etičke inovacije."

Glavni strateški tehnološki trendovi za 2025. su:

Agentska umjetna inteligencija

Agentski AI sustavi autonomno planiraju i poduzimaju radnje kako bi ispunili ciljeve koje je definirao korisnik. Agentic AI nudi obećanje virtualne radne snage koja može rasteretiti i povećati ljudski rad. Gartner predviđa da će se do 2028. najmanje 15 posto svakodnevnih radnih odluka donositi autonomno putem agentske umjetne inteligencije, što je porast u odnosu na 0 posto u 2024. Sposobnosti ove tehnologije usmjerene ka cilju pružit će prilagodljivije softverske sustave, sposobne izvršavanje raznih zadataka. Agentic AI ima potencijal ostvariti želju CIO-ova za povećanjem produktivnosti u cijeloj organizaciji. Ova motivacija potiče i poduzeća i dobavljače da istražuju, inoviraju i uspostave tehnologiju i prakse potrebne za pružanje ove agencije na robustan, siguran i pouzdan način.

Platforme za upravljanje umjetnom inteligencijom

Platforme za upravljanje umjetnom inteligencijom dio su Gartnerova okvira za upravljanje povjerenjem, rizikom i sigurnošću (TRiSM) koji se razvija i organizacijama omogućuje upravljanje pravnim, etičkim i operativnim performansama njihovih sustava umjetne inteligencije. Ova tehnološka rješenja mogu kreirati, upravljati i provoditi politike za odgovornu upotrebu umjetne inteligencije, objasniti kako funkcioniraju sustavi umjetne inteligencije i pružiti transparentnost za izgradnju povjerenja i odgovornosti. Gartner predviđa da će do 2028. organizacije koje implementiraju sveobuhvatne platforme upravljanja umjetnom inteligencijom doživjeti 40 posto manje etičkih incidenata povezanih s umjetnom inteligencijom u usporedbi s onima bez takvih sustava.

Sigurnost dezinformacija

Sigurnost dezinformacija nova je kategorija tehnologije koja sustavno razlikuje povjerenje i ima za cilj osigurati metodološke sustave za osiguravanje integriteta, procjenu autentičnosti, sprječavanje lažnog predstavljanja i praćenje širenja štetnih informacija. Do 2028. Gartner predviđa da će 50 posto poduzeća početi usvajati proizvode, usluge ili značajke osmišljene posebno za rješavanje sigurnosnih slučajeva dezinformacija, u usporedbi s manje od 5 posto danas. Očekuje se da će široka dostupnost i napredno stanje AI i alata za strojno učenje koji se koriste u opake svrhe povećati broj incidenata dezinformacija usmjerenih na poduzeća. Ako se to ne kontrolira, dezinformacije mogu uzrokovati značajnu i trajnu štetu bilo kojoj organizaciji.

Postkvantna kriptografija

Postkvantna kriptografija pruža zaštitu podataka koja je otporna na rizike dešifriranja kvantnog računalstva. Kako je razvoj kvantnog računalstva napredovao tijekom posljednjih nekoliko godina, očekuje se da će doći kraj nekoliko tipova konvencionalne kriptografije koje se široko koriste. Nije lako promijeniti metode kriptografije pa organizacije moraju imati dulje vrijeme da se pripreme za snažnu zaštitu svega osjetljivog ili povjerljivog. Gartner predviđa da će do 2029. napredak u kvantnom računalstvu većinu konvencionalne asimetrične kriptografije učiniti nesigurnom za korištenje.

Ambijentalna nevidljiva inteligencija

Ambijentalna nevidljiva inteligencija omogućena je ultra-niskom cijenom, malim pametnim oznakama i senzorima koji će pružiti široko pristupačno praćenje i senzore. Dugoročno gledano, ambijentalna nevidljiva inteligencija omogućit će dublju integraciju osjetila i inteligencije u svakodnevni život. Kroz 2027., rani primjeri ambijentalne nevidljive inteligencije usredotočit će se na rješavanje neposrednih problema, kao što je provjera maloprodajnih zaliha ili logistika kvarljive robe, omogućavanjem jeftinog praćenja u stvarnom vremenu i detektiranja stavki radi poboljšanja vidljivosti i učinkovitosti.

Energetski učinkovito računalstvo

IT utječe na održivost na mnogo načina, au 2024. godini glavni faktor za većinu IT organizacija je njihov ugljični otisak. Računalno intenzivne aplikacije kao što su AI obuka, simulacija, optimizacija i renderiranje medija vjerojatno će najviše pridonijeti ugljičnom otisku organizacije jer troše najviše energije. Očekuje se da će se početkom kasnih 2020-ih nekoliko novih računalnih tehnologija, poput optičkih, neuromorfnih i novih akceleratora, pojaviti za zadatke posebne namjene, poput umjetne inteligencije i optimizacije, koje će koristiti znatno manje energije.

Hibridno računalstvo

Nove računalne paradigme neprestano se pojavljuju, uključujući središnje procesorske jedinice, grafičke procesorske jedinice, edge, integraciju specifične za aplikacije, neuromorfne i klasične kvantne, optičke računalne paradigme. Hibridno računalstvo kombinira različite računalne, pohranjivačke i mrežne mehanizme za rješavanje računalnih problema. Ovaj oblik računalstva pomaže organizacijama u istraživanju i rješavanju problema što pomaže tehnologijama, poput umjetne inteligencije, da rade izvan trenutnih tehnoloških ograničenja. Hibridno računalstvo koristit će se za stvaranje visoko učinkovitih transformativnih inovacijskih okruženja koja imaju učinkovitije rezultate od konvencionalnih okruženja.

Prostorno računalstvo

Prostorno računalstvo digitalno poboljšava fizički svijet tehnologijama kao što su proširena stvarnost i virtualna stvarnost. Ovo je sljedeća razina interakcije između fizičkih i virtualnih iskustava. Korištenje prostornog računalstva povećat će učinkovitost organizacija u sljedećih pet do sedam godina kroz pojednostavljene tijekove rada i poboljšanu suradnju. Do 2033. Gartner predviđa da će prostorno računalstvo narasti na 1,7 trilijuna dolara, u odnosu na 110 milijardi dolara 2023. godine.

Polifunkcionalni roboti

Polifunkcionalni strojevi imaju sposobnost obavljanja više od jednog zadatka i zamjenjuju robote specifične za zadatke koji su posebno dizajnirani za opetovano obavljanje jednog zadatka. Funkcionalnost ovih novih robota poboljšava učinkovitost i omogućuje brži ROI. Polifunkcionalni roboti dizajnirani su za rad u svijetu s ljudima, što će omogućiti brzu implementaciju i jednostavnu skalabilnost. Gartner predviđa da će do 2030. godine 80 posto ljudi svakodnevno raditi s pametnim robotima, u odnosu na manje od 10 posto danas.

Neurološko poboljšanje

Neurološko poboljšanje poboljšava ljudske kognitivne sposobnosti korištenjem tehnologija koje čitaju i dekodiraju aktivnost mozga. Ova tehnologija čita nečiji mozak pomoću jednosmjernih sučelja mozak-stroj ili dvosmjernih sučelja mozak-stroj (BBMI). To ima ogroman potencijal u tri glavna područja: usavršavanje ljudi, marketing sljedeće generacije i izvedba. Neurološko poboljšanje poboljšat će kognitivne sposobnosti, omogućiti robnim markama da znaju što potrošači misle i osjećaju te poboljšati ljudske neuralne sposobnosti za optimizaciju ishoda. Gartner predviđa da će do 2030. 30 posto stručnjaka znanja biti poboljšano i ovisiti o tehnologijama kao što su BBMI (i financirani od strane poslodavaca i oni koji se sami financiraju) kako bi ostali relevantni s porastom AI na radnom mjestu, u odnosu na manje od 1  posto u 2024.