Europa planira napraviti vlastitu sigurnu satelitsku mrežu
Značajan dio bit će posvećen sigurnosti i upravljanju krizama. Većina satelita bit će smještena u niskoj orbiti oko Zemlje, dok će manji dio biti raspoređen u srednju orbitu.
Prema podacima koje je prikupio SportsLens.com, očekuje se da će broj 5G mobilnih pretplata na globalnoj razini porasti na 5,9 milijardi do 2028. Istovremeno, prognoza je da će ih do kraja ove godine biti 1,9 milijardi. Samo prije godinu dana govorilo se o 4,7 milijardi do 2027., a to dovoljno govori koliko je pandemija ubrzala razvoj ove tehnologije.
Kina će biti uvjerljivo na prvom mjestu s 1,4 milijarde pretplatnika, a trenutno ih ima 664 milijuna. Općenito, Sjeveroistočna Azija brojat će 1,7 milijardi pretplatnika, odnosno, gotovo pa trećinu svih na svijetu. Sjeverna Amerika i Zapadna Europa bit će osjetno ispod tih brojki.
Prošle je godine u Sjevernoj Americi bio 141 milijun pretplatnika na 5G, a to kraja 2028. će ih biti 420 milijuna. Iako ih pak Zapadna Europa trenutno broji 63 milijuna, zabilježit će uvjerljivo najveći rast u odnosu na sve regije i unutar pet godina stići do 490 milijuna 5G pretplatnika. To znači da će Europa napokon "uhvatiti korak" u 5G smislu.
Još jednom vrijedi ponoviti. Treba imati na umu i da su prethodne tri godine potpomogle bržem širenju 5G signala, odnosno, tehnologije u cjelini. Rad na daljinu i izazovi koji su se pojavili ubrzali su potrebu za naprednijom generacijom mreža pa se implementacija ubrzala. Nije u tome smetala ni situacija s Huaweijem, koji je s 2019. naišao na sankcije te je kao najveći 5G operater jednostavno postavljen na stranu. Iako, to ga ne ometa da u Kini i njenom susjedstvu nastavlja s radom.
Činilo se u tim trenucima da alternativa neće biti brzo i efikasno pronađena, ali svijet se u potpunosti snašao, što jasno govori o tome koliko je teško ne zaustaviti već usporiti tehnološki napredak. A on će biti još brži s bržom implementacijom 5G diljem svijeta... Jer, ta tehnologija potpomaže brojne druge tehnološke segmente.