Europa planira napraviti vlastitu sigurnu satelitsku mrežu
Značajan dio bit će posvećen sigurnosti i upravljanju krizama. Većina satelita bit će smještena u niskoj orbiti oko Zemlje, dok će manji dio biti raspoređen u srednju orbitu.
Posljednji su mjeseci, kao i cijela prošla godina, u Telemachu Hrvatska bili u znaku velikih investicija i to kako ističe predsjednik Uprave Telemach Hrvatska Adrian Ježina u ljude i naprednu mrežnu infrastrukturu, prije svega u mreže nove generacije.
Telemach je dosad uložio i planira uložiti ukupno 500 milijuna eura do kraja ove godine u razvoj infrastrukture što je uključivalo dosad postojeća ulaganja, ali i akviziciju frekvencijskog spektra za 5G mrežu, kao i kupnju Optima Telekoma.
Ulaganja u mrežnu infrastrukturu nastavljaju se kroz novo petogodišnje razdoblje u kojem Telemach planira uložiti više od oko 226 milijuna eura u fiksnu i mobilnu mrežu i to do 2028. godine. Time optikom žele dosegnuti više od 500 tisuća kućanstava u pet godina.
„Sve je ovo pokazatelj da Telemach snažnim ulaganjima nastavlja unositi dinamiku na domaće telekom tržište te istovremeno daje zamah daljnjem razvoju ICT i telekom sektora u Hrvatskoj i podiže kvalitetu usluga za naše sadašnje i buduće korisnike. Naše će ukupne investicije, koje uključuju ranije spomenute akvizicije kompanija i nove frekvencije, zajedno s ulaganjem u mobilnu i optičku mrežu, do kraja godine premašiti 500 milijuna eura“, ističe Ježina.
Što se tiče indeksacije i povećanja cijena svojih usluga nakon što je A1 Hrvatska to već učinio Ježina eksplicitno navodi kako razmišljaju ali da odluka još nije donesena. Stanje na tržištu vidi vrlo složenim kada je riječ o cijenama jer su sve cijene porasle od struje, ali i opreme i svega što je potrebno za funkcioniranje jednog telekoma koji je danas dosegnuo više od 800 zaposlenih, a ukupno je to s onim na ugovor i više od 1000. On napominje kako će u trenutnoj situaciji biti vrlo teško amortizirati rast cijena paq su sve opcije ostvorene.
Što se tiče broja korisnika Telemach već sada ima u više od 100 tisuća korisnika fiksnih telekomunikacijskih usluga, a što se tiče EON usluge odnosno njihove IPTV platforme koja može i ne mora biti dio tih paketnih usluga jer se može koristiti i na mrežama Hrvatskog Telekoma i A1 Hrvatska, sada imaju više od 100 tisuća korisnika u što računaju i korisnike Total TV-a.
„Posebno valja još jednom istaknuti veliki zaokret u našem poslovanju kada smo krajem prošle godine, u svega nešto više od mjesec dana, uspješno integrirali dvije kompanije – Optima Telekom i satelitsku televiziju Total TV“, ističe Ježina.
Posebno ističe ulaganje u frekvencijski spektra za koje kaže da su tako osigurali preduvjete za godine pred nama, u kojima će, zahvaljujući investiciji od 94 milijuna eura u mobilni frekvencijski spektar, značajno unaprijediti pokrivenost i kvalitetu mobilnih usluga u razdoblju od sljedećih 15 godina.
Prema njegovim riječima oni su danas najbrže rastući mobilni operator. Tako Ježina ističe kako je Telemach u prošloj godini povećao svoj mobilni tržišni udio za 0,7 posto i to s 19,2 posto u 2021. na 19,9 posto u 2022., dok je broj korisnika mobilne mreže u Telemachu porastao za više od 11.000. Kad je riječ o količini prenesenih brojeva iz dugih mreža, Telemach je u 2022. pobjednik, kao i u prvih 5 mjeseci ove godine.
Raste im broj korisnika na ugovor, što je za kompaniju koja mnogo ulaže iznimno bitno.
Iako im je još uvijek novčani tijek (cash flow) negaitvan i dobit je manja od investicija, Ježina očekuje kako će se to promijeniti već u sljedećoj godini.
Što se tiče razvoja 5G mreža uvijek se isticao fiksni pristupu odnosno fixed wireless access kao početak pune primjene 5G mrežđe, međutim Ježina ističe kako do baznih stanica treba ili provući optiku i postaviti jake linkove kako bi se takav potencijalno veliki promet mogao progurati kroz mrežu čime raste investicija, ali u energetskoj krizi u kojoj je cijena struja viša 4 puta u odnosu na prije dvije godine takvi sustavi troše i mnogo električne energije stoga vidi EU fondove i ulaganje u optičku infrastrukturu kao najbolje rješenje. Pritom ističe da će biti i manji dio fixed wireless accessa ali da je optika dugoročno mnogo isplativije i kvalitetnije rješenje.
Kao veliki problem Ježina također vidi i rast podatkovnog prometa kroz društvene mrže pa tako danas im Meta sa svim svojim servisima, ali i Alphabet odnosno Google čine oko 50 posto potrošnje. Kada se tome dodaju i streaming servisi poput Netflixa, Amazon Prime, Disney+ i drugih pritisak na mrežu je ogroman.
Ježina pritom očekuju suradnju telekoma na europskoj razini kako bi se zaštitile njihove investicije jer veliki tehnološki i OTT igrači u mrežu, osim vlastitu, ne ulažu ništa.
„Nastavno na sinergijske akvizicije te snažni organski rast, rasli su i prihodi, a sudeći prema nastavku pozitivnih trendova i u ovoj godini, očekujemo daljnji stabilan i završetak tranzicije te sustava i procesa koji su obilježili protekle tri godine tijekom kojih se Telemach iz mobilnog operatora transformirao u nacionalno prisutnog operatora koji danas pokriva cijeli niz usluga iz područja mobilne i fiksne mreže i TV-a“, pojašnjava Ježina.
Iako su posljednji ušli u područje fiksne telefonije, u Hrvatsku su, tvrdi Ježina, doveli i trenutačno najnapredniju optičku mrežu na svijetu 10 GIGA mrežu, kakvom se mogu pohvaliti New York ili Singapur, a koja je trenutno dostupna za preko 130.000 kućanstava u Zagrebu, Splitu, Zadru, Osijeku i Rijeci, a nastavljaju se širiti i dalje.
„Ulaganje nastavljamo i u manjim gradovima pa smo s optikom već ušli u Čakovec i Viroviticu. Telemach se širi na područja gdje ranije nije bio prisutan i donosi cjelokupnu paletu telekom usluga korisnicima diljem Hrvatske. Ulaganja u mrežnu infrastrukturu nastavljaju se kroz petogodišnje razdoblje u kojem Telemach planira uložiti više od oko 226 milijuna eura u fiksnu i mobilnu mrežu“, pojašnjava Ježina.
Telemach Hrvatska već nekoliko mjeseci radi i na modernizaciji mobilne mreže, a nakon tog pothvata, Telemachova mreža bit će još izdržljivija, pouzdanija i spremnija za uvođenje novih naprednijih usluga temeljenih na 5G standardima, poput IoT rješenja, podrške za vertikalne industrije, tvrdi Ježina.
Modernizaciju jezgrene mreže provode u tri faze, a iza njih su, kako objašnjava Ježina, već uspješno provedene dvije faze, tijekom kojih su cjelokupni mobilni internet promet preselili na novi sustav u cloudu te preselili cjelokupnu bazu mobilnih korisnika u cloud.
„Svjesni smo kako će se u budućnosti prikupljati mnogo više podataka, puno će se više koristiti umjetna inteligencija za njihovu obradu, a sve to će omogućiti da se i same usluge još bolje prilagode korisničkim potrebama i navikama. Da bismo u budućnosti imali sve ovo nabrojano potreban nam je temelj, a upravo je modernizacija mobilne mreže važan preduvjet za sve to“, tvrdi Ježina.
Što se tiče razvoja 5G mreže prema njegovim riječima sada već pokrivaju cjelokupnu obalu i hrvatske otoke, što je posebno važno i za turistički sektor koji, uz najbolju vrijednost za novac, gostima može ponuditi internetske brzine koje garantiraju bolje korisničko iskustvo.
„Telemach je od trenutka dolaska na hrvatsko tržište te svim svojim dosadašnjim ulaganjima, uslijed kojih smo od malog mobilnog operatora postali nacionalni operator sa cjelovitom paletom fiksnih i mobilnih usluga, unio dodatnu dinamiku na domaće telekom tržište. Za razliku od razdoblja monopola, zatim duopola, danas imamo ravnopravnu tržišnu utakmicu s tri ravnopravna nacionalna operatora. Ovakve okolnosti potiču sve tri strane na daljnja ulaganja i unaprjeđenje usluga, od čega će najviše koristi imati upravo korisnici. Iz današnje pozicije možemo reći da smo ponosni što je Telemach dio visokog društva telekoma koji investiraju na području pokrivenosti i brzine korištenja fiksne i mobilne mreže te tako stvaramo okvir za bolji i kvalitetniji život naših korisnika i društva uz pomoć tehnologije“, tvrdi Ježina.
Pritom treba istaknuti da je United Grupa kao vlasnik Telemacha izdvojila tornjeve u zasbenu kompaniju i prodala ih. United Grupa kao najveća telekomunikacijska i medijska kompanija u Jugoistočnoj Europi nastavila je sa snažnim rastom u 2023. Godini, pojašnjava Ježina.
Poslovna dobit United Grupe (EBITDA) već je veća od milijardu eura, a kompanija je u posljednje tri godine učvrstila svoju poziciju vodeće multi-play telekomunikacijske i medijske tvrtke u jugoistočnoj Europi.
„Ovdje trebamo istaknuti i činjenicu da su nedavno svjetske rejting agencije S&P Global i Moody's unaprijedile ocjenu United Grupe što je rezultat i uspješne prodaje infrastrukture mobilnih tornjeva United Grupe u Bugarskoj, Hrvatskoj i Sloveniji tvrtki TAWAL za 1,22 milijarde eura, odnosno 20,1 puta vrijednosti EBITDA“, ističe Ježina.
Priljev sredstava od ove transakcije bit će iskorišten za isplatu obaveza koje dospijevaju 2024. i 2025. godine uz značajno smanjenje zaduženosti Unoted Grupe. Prodajom mobilnih tornjeva United Grupa slijedi trend odvajanja i monetizacije mobilne telekomunikacijske infrastrukture telekomunikacijskih operatora u Europi i širom svijeta pa tako, primjerice, najveći europski mobilni operatori odavno razdvajaju infrastrukturne jedinice za tornjeve s ciljem da privuku investitore i smanje razinu zaduženosti. U svemu tome je United Grupa snažno posvećena hrvatskom tržištu kao jednom od ključnih tržišta United Grupe, objašnjava Ježina.
Vrlo važno je pitanje sadržaja i njegove distribucije. „Svjesni smo i da živimo u vremenima stalnih promjena te se mijenja i način na koji konzumiramo sadržaje, poput videa, pa danas bolje prolaze kraće forme kojima korisnici žele pristupati bilo gdje i u bilo kojem trenutku, najviše putem mobitela. Tako pomičemo granice i na našoj EON TV platformi iza koje stoji United Cloud, jedan je od najbrže rastućih razvojnih centara u regiji. Zahvaljujući praćenju i predviđanju trendova u telekomunikacijskoj i medijskoj industriji te prikupljanju povratnih informacija od korisnika s osam tržišta, EON donosi inovacije u području televizije, od kojih su neke rezultat razvoja umjetne inteligencije. Upravo zbog ovakvog pristupa je telekomunikacijskim i medijskim kompanijama United Grupe, među kojima je i Telemach Hrvatska, omogućeno da budu regionalni lideri inovacija dok nude lokalno relevantan sadržaj prilagođen načinu života svojih korisnika“, ističe Ježina.
Prema njegovim riječima kontinuirano obogaćuju ovu platformu novi sadržajima, među kojima je i Marquee TV, premium streaming servis specijaliziran za umjetnost i kulturu koji se odnedavno može gledati u EON Video klubu, pa će tako korisnici EON-a imati pristup bogatom izboru sadržaja, uključujući klasičnu i suvremenu glazbu, operu, balet i suvremeni ples, kazalište i dokumentarce.
„Društveno odgovorno poslovanje te odgovornost prema zajednici i okolišu važan je segment poslovanja u Telemachu. Ulažemo znatne napore u to da, uz uspješne poslovne rezultate, ostavimo pozitivan trag na sve s kojima dolazimo u doticaj. Kao zagovaratelj digitalizacije zalažemo se i za stvaranje održivog okruženja pa smo usmjereni na smanjivanje ugljičnog otiska i korištenje zelenih izvora energije. Kad je riječ o zelenoj tranziciji, ovu temu promoviramo i vlastitim dobrim praksama. Korisnici smo zelene energije 100 posto temeljene na dobivenoj električne energije iz obnovljivih izvora, iz vjetroelektrana. Inače, dugoročni cilj United Grupe je sve njezine kompanije učiniti karbonski neutralnim. Grupa je uspostavila novi stup strategije u proizvodnji obnovljive energije kao dijela ambicioznih ciljeva u domeni održivosti. United Grupa ulaže u razvoj vlastitih elektrana na obnovljive izvore energije koje mogu proizvesti velike količine energije iz vjetra i sunca. UG se obavezao da će uložiti više od 100 milijuna eura u proizvodnju obnovljive energije, pri čemu će se većina ovih investicija odvijati 2023. i 2024. godine. Sadašnjim tempom, nakon puštanja u rad čak četiri elektrane na obnovljive izvore energije, predviđamo da ćemo premašiti već uspostavljene ciljeve smanjenja emisija ugljika do 2025. godine proizvodnjom 310 GWh obnovljive energije, koja će namiriti preko 80 posto ukupnih potreba odnosno potrošnje United Grupe“, zaključuje Ježina.