Mobilni operateri u Ujedinjenom Kraljevstvu optuženi su za pretjerano naplatu potrošačima jer nisu smanjili troškove zajedničkih ugovora o uređaju i vremenu emitiranja nakon što su uređaji isplaćeni. Pravni slučaj pokrenut je pred Državnim žalbenim sudom za tržišno natjecanje (CAT).
Bivši voditelj istraživanja i uvida u organizaciji za interese potrošača Citizens Advice Justin Gutmann vodi akciju s odvjetnikom Charlesom Lyndonom. Vjeruju da je slučaj vrijedan najmanje 3,3 milijarde funti i da se tiče više od 28 milijuna pojedinačnih ugovora koji datiraju još od 2007. godine.
Tužba je usmjerena na mobilnu stranu Virgin Media O2, Vodafone UK, EE i 3 UK. Također pokriva ugovore sklopljene sa sada nepostojećim brendovima T-Mobile UK i Orange UK, koji su spojeni u tvrtku koja je postala EE.
Takozvana Loyalty Penalty Claim navodi da su operateri zlorabili svoje tržišne pozicije naplaćujući postojećim korisnicima više nego novima tako što nisu smanjili troškove mjesečnih plaćanja ugovora na kraju minimalnog roka. To znači da su oni koji su ulazili u nove ponude samo za SIM karticu naplaćivali manje za istu stvar, jer bi slušalica do tada već bila plaćena.
Predstavnik EE-a rekao je da se tvrtka izrazito ne slaže sa spekulativnom tvrdnjom, dodajući da nudi niz tarifa i robustan postupak za postupanje s obavijestima o kraju ugovora. Virgin Media O2 je rekao da nije bilo kontakta s njihovim pravnim timom u vezi s ovom tvrdnjom. Također je ukazao na činjenicu da je prije deset godina pokrenuo ugovore o podijeljenom vremenu emitiranja i telefonskim uređajima, dodajući da već neko vrijeme pozivaju na prestanak prijevara s pametnim telefonima i druge mobilne operatere da prestanu s praksom naplaćivanja svojih korisnika za telefone koje već vlastiti.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.