Nastavljaju se velika ulaganja u optiku
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) objavila je najnovije pokazatelje tržišta elektroničkih komunikacija za treće tromjesečje 2024. godine.
Partnerstva između streaming servisa i telekoma dobitna su za obje strane
Novi podaci iz Omdije otkrivaju da otprilike 25% svih plaćenih pretplata na Video na zahtjev (SVOD) u srednjoj i istočnoj Europi sada potječe iz paketa plaćene televizije i telekomunikacijskih usluga. Ovaj pomak naglašava sve veću važnost strateških partnerstava u regiji strujanja. Omdia predviđa da će ova strateška partnerstva postati još važnija u poticanju rasta pretplatnika i poboljšanju korisničkog iskustva.
Prema istraživanju, neizravni mrežni dodaci, kroz partnerstva, a ne kanale izravno do potrošača, dominirat će SVOD mrežnim dodacima u CEE regiji do 2028. Do tog vremena predviđa se da će neizravni pretplatnici kroz partnerstva činiti 29% ukupnog SVOD-a baza pretplate. Omdijina analiza uključuje podatke iz Rusije, gdje su neke SVOD usluge povučene nakon invazije na Ukrajinu 2022.
U ovom je razdoblju došlo do vrhunca povećanja broja pretplatnika tijekom pandemije COVID-19, nakon čega je uslijedila određena volatilnost tržišta i odljev pretplatnika. Značajni ugovori o partnerstvu implementirani 2022., kao što su HBO Max s Vodafonom Mađarska, Viaplay s Canal+ Polska i Disney+ s Netiom, značajno su utjecali na dinamiku tržišta. Sve veći značaj povezivanja u CEE regiji čini neizravne pretplate značajnijim u odnosu na ukupni broj nego u Sjevernoj Americi, iako još uvijek zaostaje za Latinskom Amerikom, gdje je povezivanje ključno za SVOD.
“Partnerstva između streaming servisa i telekoma dobitna su za obje strane”, rekla je Maria Rua Aguete, viša direktorica istraživanja u Omdiji, koja je otkrila podatke na NEM konferenciji u Dubrovniku. „Za usluge strujanja, to znači iskoristiti gotovu korisničku bazu, dok telekomunikacijske tvrtke mogu poboljšati svoju ponudu vrijednosti i smanjiti odljev nudeći traženi sadržaj kao dio svojih paketa usluga. Ova partnerstva ne samo da povećavaju rast broja pretplatnika, već i povećavaju angažman korisnika.”
“Tradicionalni rast pretplatnika pay TV-a u istočnoj Europi bio je još uvijek snažan do relativno nedavno. Ali kako se to sada usporava, telekomunikacijske tvrtke i operateri pay TV-a postaju sve otvoreniji za partnerske ugovore s OTT uslugama, kako bi svoju cjelokupnu ponudu učinili privlačnijom. Međutim, ključno je da su uvjeti ovih ugovora ispravni za obje strane kako bi se osiguralo da su obostrano korisni,” dodao je Adam Thomas, viši glavni analitičar u Omdijinom timu za TV i video.