Pet velikih europskih telekom operatera ažuriralo je smjernice za tehničke prioritete otvorenog RAN-a. Skupina je istaknula zahtjeve koji se odnose na Orchestration upravljanja uslugama (SMO) i RIC uz pružanje više pojedinosti o sigurnosnim potrebama.
Dokument je rezultat suradnje jakih igrača koji uključuju Deutsche Telekom, Vodafone Group, Telefonicu, Orange i Telecom Italia. Kvintet je potpisao Memorandum o razumijevanju koji ističe ambiciju pokretanja razvoja u ekosustavu otvorenog RAN-a 2021. i objavio je prvo izdanje vodiča tehničkih prioriteta Open RAN-a krajem prošle godine.
Njegovo početno objavljivanje bilo je usredotočeno na glavne scenarije i tehničke zahtjeve za sastavne dijelove RAN-a više dobavljača, dok je ažuriranje u ožujku 2022. povećalo inteligenciju, orkestraciju, transport i infrastrukturu u oblaku. Tu je sve i o daljnjim zahtjevima u SMO i RIC. Ostala ažurirana područja uključuju elemente oko infrastrukture oblaka, O-CU/O-DU i O-RU.
Partneri su dodali da novo izdanje pruža više pojedinosti o sigurnosnim temama i raznim izazovima uvedenim raščlanjivanjem koje promiče otvorena RAN arhitektura, a obuhvaćena je i energetska učinkovitost. Zahtjevi koje su naveli operateri osmišljeni su kao smjernice za dobavljače RAN-a i pokušaj su ubrzanja implementacije u Europi, dok također doprinose radu TIP-a u ovom području.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.