Odluka španjolske vlade ostavila je Orange i Masmovil na pravom putu da završe spajanje svojih operacija u zemlji do kraja tekućeg tromjesečja. Tvrtke su sada osigurale sva potrebna odobrenja za osnivanje zajedničkog ulaganja u omjeru 50:50.
Ministar digitalne transformacije Jose Luis Escriva rekao je na tiskovnoj konferenciji da su obveze Orangea i Masmovila oko ulaganja u mrežu uvjerile vladu da je kombinacija dobra stvar. Odobrenje španjolske vlade za prijenos frekvencija bilo je konačno odobrenje potrebno za plan Orangea i Masmovila nakon što je Europska komisija prošlog mjeseca ratificirala spajanje.
Escriva je pripisao planove Orangea i Masmovila za ulaganje u svoje fiksne i mobilne mreže kao ambiciozne, ističući da je vlada uvjerena da će spajanje ojačati strateško tržište u smislu sigurnosti i ekonomske koristi. Operateri su se već složili ustupiti dio Masmovil spektra MVNO Digi Communicationsu, što je bilo dovoljno da ublaži zabrinutost EK-a oko utjecaja povezivanja na konkurentnost. Orange je ranije izjavio da će spojeno poslovanje imati više od 30 milijuna mobilnih i 7,3 milijuna fiksnih korisnika.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.