Kao rezultat odobrenja, Vodafone je dodao da namjerava 15. svibnja započeti početni program otkupa dionica vrijedan 500 milijuna eura, što je dio širih planova povrata 2 milijarde eura u sljedećih 12 mjeseci.
Dražen Tomić / Tomich Productions
Državna regulatorna tijela odobrila su Vodafonovu prodaju svojih poslova u Španjolskoj tvrtki Zegona Communications. Operater je izjavio da je sada dobio potrebno odobrenje za dovršetak posla ovog mjeseca, kada će dobiti 4,1 milijardu eura u gotovini i 900 milijuna eura u obliku povlaštenih dionica koje se mogu otkupiti.
Kao rezultat odobrenja, Vodafone je dodao da namjerava 15. svibnja započeti početni program otkupa dionica vrijedan 500 milijuna eura, što je dio širih planova povrata 2 milijarde eura u sljedećih 12 mjeseci. Vodafone je sklopio dogovor o prodaji poslovanja u listopadu 2023. u potezu koji će ga dovesti do izlaska s tržišta. Izvršna direktorica Margherita Della Valle rekla je u to vrijeme da je prodaja imovine ključni korak u pravilnom određivanju veličine portfelja za rast i fokusiranje resursa na održivija tržišta. Također je požalila dinamiku španjolskog tržišta, opisujući je kao izazovnu sa strukturno niskim prinosima.
Kao dio strategije preokreta, tvrtka se također dogovorila sa Swisscomom da proda svoje poslovanje u Italiji, a regulatorni proces je u tijeku. Odobrenje ugovora dolazi nakon što je tvrtka objavila svoje fiskalne rezultate za 2024. godinu. Prihodi Vodafona u 2023. pali su za 2,5% na 37,7 milijardi eura, zbog otuđenja Vantage Towersa, Vodafona u Mađarskoj i Vodafona u Gani u prethodnoj financijskoj godini i nepovoljnih kretanja tečaja. Njegova temeljna zarada za cijelu godinu porasla je 2,2% na više od 11 milijardi eura, potpomognuta dobicima u posljednjem tromjesečju od poslovanja u Njemačkoj i Velikoj Britaniji. Neto dug ostao je stabilan na 33,2 milijarde eura.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.